Rusza festiwal „Lalka też Człowiek”

9 października rusza w Warszawie Międzynarodowy Festiwal Teatru Lalek i Animacji Filmowych dla Dorosłych „Lalka też Człowiek”.

Aktualizacja: 08.10.2016 12:36 Publikacja: 08.10.2016 00:01

To już jedenasta edycja jednego z najbardziej prestiżowych festiwali teatru lalkowego na świecie. Podczas ośmiu dni zobaczymy kilkanaście najciekawszych realizacji z Polski i wielu innych krajów.

- Na festiwalu staramy się pokazać jak największą różnorodność teatru lalek. To nasza konsekwentna linia repertuarowa. Trzeba przy tym pamiętać, że uczestnicy festiwalu nie tworzą teatru dla dzieci, a odrębny gatunek sztuki dla dorosłych – mówi jego  dyrektor generalny Marek B. Chodaczyński.

Pokazy rozpocznie holenderski teatralny wideoklip „Rothko Chapel” w Instytucie Teatralnym, który łączy obrazy inspirowane malarstwem Marka Rothki z muzyką Mortona Feldmana.

We współczesnym teatrze lalkowym dla dorosłych silnie zaznacza się nurt łączący teatr ze sztuką nowych mediów. „Krótki zarys wszystkiego” polskiej grupy Cloud Theater to wielomedialny spektakl, w którym centralnym punktem jest ustawiona nad sceną kamera. Wszystkie obrazy na scenie tworzone są „tu i teraz”. W tej opowieści o historii świata, potędze i słabościach ludzkości zderzają się różne obrazy: sceny z wojennych batalii i abstrakcyjne miraże.

Ale są też  spektakle w  konwencji typowo teatralnej, jak np. „Allegro ma non troppo” hiszpańskiego zespołu Zero en Conducta który łączy teatr lalek, teatr przedmiotu i żywego teatru. Czy  „Poli Degainie” francuskiego La Pendue, którego bohater wywodzi się wprost  z komedii dell’arte.

Inspiracje literackie odnajdujemy w  dwóch polskich spektaklach Unii Teatru Niemożliwego: „Drugi pokój – Impresja według Zbigniewa Herberta” i podszytym czarnym humorem „Toporlandzie”.

Lalkowy teatr dla dorosłych skłania często do filozoficznej refleksji. „Eklezjasta” Lwowskiego Teatru Miniatur Estradowych „I lalki, i ludzie” prowokuje do zadania sobie pytania, co napełnia nasze życie sensem: sława, bogactwo, służenie ludziom, miłość, mądrość… A „Ja, Syzyf” bułgarskiego zespołu Puppet’s Lab, zachęcającdo poszukiwaniu własnego ja, dotyka już nie tylko sensu, ale i bezsensu ludzkiego życia.

Jury i publiczność przyzna  nagrody. Laureat publiczności ma zagwarantowany przyjazd na następny  festiwal.

W części filmowej już po raz drugi odbędzie się na festiwalu konkurs filmów animowanych młodych twórców. A także przeglądy: animacji węgierskiej i najlepszych filmów nagrodzonych na tegorocznym Festiwalu Animator w Poznaniu oraz retrospektywa twórczości Huberta Sieleckiego, absolwenta łódzkiej filmówki, autora  filmów eksperymentalnych w Austrii i projekcja filmu o Zbigniewie Rybczyńskim.(wszystkie pokazy kinie Antropos w Muzeum Etnograficznym). Atrakcją tego bloku programowego jest także audiowizualna instalacja interaktywna Grzegorza Rogali „Szkoła tańca", stworzona specjalnie dla festiwalu „Lalka też Człowiek”. Ruchy widza, który stanie przed monitorem będą automatycznie przetwarzane na pętle animacyjne synchronizowane z muzyką.

Warto również  obejrzeć towarzyszące festiwalowi wystawy. „Karagöz – 500-lecie tureckiego teatru cieni” (warszawski Dom Kultury „Kadr” przy Gotarda 16) przywołuje wielką tradycję, wywodzącą się z sułtańskiego dworu w Stambule. Ożywi ją także spektakl Cengiza Özeka, artysty i popularyzatora tej sztuki. A w Muzeum Teatralnym (pl. Teatralny1) wystawę „Aktorzy, lalki i gra cieni. Teatr w Chinach i Japonii”, przygotowaną przez Muzeum Sztuki i Techniki Manggha w Krakowie.

Teatr
Wojna o teatr w Kielcach skończy się zarządem komisarycznym w Świętokrzyskiem?
Teatr
Ministra Wróblewska: Wojewoda świętokrzyski skontroluje konkurs w teatrze w Kielcach
Teatr
Drugi konkurs w kieleckim teatrze „ustawiony” pod osobę PiS z TVP Kielce?
Teatr
Czy „aniołek Kaczyńskiego” wywoła piekło w kieleckim Teatrze im. Żeromskiego?
Teatr
Czy władze Świętokrzyskiego ustawiały konkurs na dyrektora teatru w Kielcach?