Tusk przed rozpoczęciem szczytu UE w Salzburgu podkreślił, że "negocjacje ws. Brexitu wkraczają w decydującą fazę". - Różne scenariusze są dziś wciąż możliwe, ale chciałbym podkreślić, że niektóre propozycje premier Theresy May z Chequers wskazują na pozytywną ewolucję podejścia Wielkiej Brytanii - stwierdził przewodniczący RE.

Tusk podkreślił, że wynika to z gotowość bliżej współpracy Wielkiej Brytanii z UE ws. bezpieczeństwa i polityki zagranicznej po Brexicie, ale dodał, że propozycje Theresy May z Chequers ws. granicy Irlandii i współpracy gospodarczej UE z Wielką Brytanią "muszą być ponowne przepracowane i nadal negocjowane.

- Dziś jest, być może, więcej nadziei, ale z pewnością coraz mniej czasu - dodał Tusk.

- Każdego dnia, który nam został, musimy rozmawiać. Chciałbym sfinalizować (negocjacje) tej jesieni - stwierdził szef RE.

Wielka Brytania formalnie opuści UE 29 marca 2019 roku.

Kształt umowy z UE proponowany przez Theresę May nie podoba się wszystkim politykom jej własnej partii. May ostrzegła jednak, że jeśli brytyjski parlament nie przyjmie umowy w zaproponowanym przez nią kształcie, wówczas do Brexitu dojdzie bez umowy (tzw. twardy Brexit).