Francja: Renegocjacja umowy ws. brexitu? Kategoryczne "nie"

Francuski rząd ostrzegł w piątek dwóch kandydatów, walczących o stanowisko premiera Wielkiej Brytanii, że umowa o brexicie nie będzie podlegała żadnym renegocjacjom, powtarzając ostrzeżenia płynące z Brukseli.

Aktualizacja: 28.06.2019 22:44 Publikacja: 28.06.2019 22:31

Boris Johnson jest przekonany, że uda mu się wynegocjować nową umowę ws. brexitu z UE, ponieważ umow

Boris Johnson jest przekonany, że uda mu się wynegocjować nową umowę ws. brexitu z UE, ponieważ umowa wynegocjowana przez Theresę May jest "martwa".

Foto: AFP

qm

Były burmistrz Londynu Boris Johnson, gorący zwolennik brexitu, będzie mierzył się w głosowaniu z ministrem spraw zagranicznych Jeremym Huntem o to, który z nich będzie odpowiadał za trudne zadanie wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Faworytem wyborów w Partii Konserwatywnej jest ten pierwszy.

Obaj kandydaci zapowiadali, że chcą renegocjować umowę, którą przez dwa lata negocjowała z Brukselą ustępująca premier Theresa May. Porozumienie to było już trzykrotnie odrzucane przez Izbę Gmin. Unia Europejska jest zdania, że nie ma alternatywy dla umowy May.

- Jeśli Zjednoczone Królestwo chce opuścić Wspólnotę i odejść w uporządkowany sposób, czyli z porozumieniem, umowa tego dotycząca to umowa, którą wynegocjowaliśmy przez ostatnie dwa lata - powiedziała francuska minister ds. spraw europejskich Amelie de Montchalin na spotkaniu w Paryżu.

De Montchalin powiedziała, że Johnson, Hunt i „wszyscy inni”, w tym opozycyjna Partia Pracy i Liberalni Demokraci, są „mile widziani” w negocjacjach z UE w sprawie deklaracji w sprawie przyszłych stosunków między Unią a Wielką Brytanią, która towarzyszy umowie rozwodowej. Ale stanowisko Rady Europejskiej „aby ponownie otworzyć negocjacje ws. porozumienia o wyjściu” jest jasne i brzmi ono „nie” - powiedziała minister, powtarzając zapowiedzi przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska i szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera.

Minister zapowiedziała, że Francja i UE będą współdziałać „z każdym premierem wybranym przez brytyjskie instytucje”.

Partia Konserwatywna zapowiedziała, że 23 lipca poznamy nazwisko nowego lidera torysów a zarazem nowego premiera Wielkiej Brytanii, którego wybierze 160 tys. członków partii.

Dwójkę kandydatów na stanowisko szefa partii i premiera wyłonili w serii głosowań posłowie Partii Konserwatywnej. Ostatecznego wyboru dokonują jednak wszyscy członkowie partii. Faworytem wyborów jest Johnson.

Boris Johnson zapowiedział, że jako premier Wielkiej Brytanii na pewno doprowadzi do brexitu do 31 października. Johnson jest przekonany, że uda mu się wynegocjować nową umowę ws. brexitu z UE, ponieważ umowa wynegocjowana przez Theresę May jest "martwa".

Johnson zadeklarował też, że jest gotów przeprowadzić tzw. twardy brexit - czyli brexit bez umowy. Przeciwko takiemu rozwiązaniu przeciwna jest jednak część parlamentarzystów Partii Konserwatywnej. Niektórzy z nich deklarują, że gdyby rząd Johnsona zmierzał do twardego brexitu, zagłosowaliby za wotum nieufności dla własnego gabinetu, co oznaczałoby przedterminowe wybory do Izby Gmin.

Do zmiany premiera doszło po tym, jak w związku z impasem ws. brexitu, spowodowanym trzykrotnym odrzuceniem przez Izbę Gmin umowy wynegocjowanej z UE przez Theresę May, Bruksela musiała opóźnić datę wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii (pierwotnie miało do tego dojść 29 marca) - najpierw na 12 kwietnia/22 maja, a potem na 31 października.

W tzw. głosowaniach orientacyjnych przeprowadzonych w Izbie Gmin żadne z rozwiązań impasu, alternatywnych wobec umowy Theresy May, nie zdobyło większości. Najbliżej większości była propozycja wejścia przez Wielką Brytanię w unię celną z UE po brexicie.

Umowa wynegocjowana przez May była za każdym razem odrzucana m.in. głosami części posłów Partii Konserwatywnej i popierającej rząd Demokratycznej Partii Unionistycznej. Powodem sprzeciwu polityków partii rządzącej wobec umowy brexitowej wynegocjowanej przez szefową rządu jest zawarty w niej mechanizm tzw. backstopu, czyli tymczasowe pozostanie przez Wielką Brytanię w unii celnej z UE, aby uniknąć odtworzenia regularnej granicy celnej między Irlandią a Irlandią Północną, co stałoby w sprzeczności z postanowieniami tzw. porozumienia wielkopiątkowego z 1998 roku, które zakończyło konflikt w Irlandii Północnej.

W związku z drugim przełożeniem daty brexitu na Wyspach musiały odbyć się wybory do PE, które wygrała Partia Brexitu Nigela Farage'a, a torysi ponieśli w nich największą porażkę w wyborach powszechnych w swojej historii.

May podała się do dymisji 7 czerwca. Premierem Wielkiej Brytanii była od 2016 roku, od czasu referendum, w którym Brytyjczycy opowiedzieli się za wyjściem z UE, po którym do dymisji podał się David Cameron.

Brytyjczycy podjęli decyzję o wyjściu z UE w referendum z 23 czerwca 2016 roku. Za wyjściem z Unii głosowało 51,89 proc. respondentów, przeciw - 48,11 proc. Zwolennicy pozostania w UE stanowili większość spośród głosujących w Szkocji (62 proc.) oraz Irlandii Północnej (56 proc.), a także na Gibraltarze (95,9 proc.).

Były burmistrz Londynu Boris Johnson, gorący zwolennik brexitu, będzie mierzył się w głosowaniu z ministrem spraw zagranicznych Jeremym Huntem o to, który z nich będzie odpowiadał za trudne zadanie wyprowadzenia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Faworytem wyborów w Partii Konserwatywnej jest ten pierwszy.

Obaj kandydaci zapowiadali, że chcą renegocjować umowę, którą przez dwa lata negocjowała z Brukselą ustępująca premier Theresa May. Porozumienie to było już trzykrotnie odrzucane przez Izbę Gmin. Unia Europejska jest zdania, że nie ma alternatywy dla umowy May.

Pozostało 87% artykułu

Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl

Zyskaj dostęp do ekskluzywnych treści najbardziej opiniotwórczego medium w Polsce

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 964
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 963
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 961
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 960