Posłanka z okręgu The Islington South and Finsbury ujawniła swoje plany ubiegania się o przywództwo laburzystów w artykule dla dziennika „The Guardian”, w którym skrytykowała decyzję swojej partii o poparciu dla rozpisania przyspieszonych wyborów parlamentarnych, zakończonych klęską Partii Pracy.

Laburzyści uzyskali w ostatni czwartek najgorszy wynik od 1935 r., tracąc 59 mandatów w stosunku do wyniku z 2017 roku. Zmusiło to Jeremy'ego Corbyna do zapowiedzi odejścia z funkcji przewodniczącego ugrupowania.

Thornberry napisała, że ??przed głosowaniem ws. przyspieszenia wyborów ostrzegała Corbyna, iż poparcie ich rozpisania to „akt katastrofalnego politycznego szaleństwa”.

„Poparliśmy wybory nie mając jasnego stanowiska w tej sprawie i, jak przewidywał każdy sondaż, zostaliśmy brutalnie wyciśnięci przez pozostałe partie, posiadające jednoznaczną politykę w sprawie brexitu, przy czym wszystkie one miały wspólną strategię - zyskać na bazie laburzystów” - stwierdziła. „W całym kraju byliśmy świadkami naszego regresu, pomimo niesamowitej ciężkiej pracy naszych genialnych wolontariuszy, radnych i kandydatów” - dodała.

„Z góry widzieliśmy, jaki będzie tego efekt i byliśmy zaskoczeni, że ludzie prowadzący kampanię nie mogli tego zauważyć” - napisała kandydatka na szefową Partii Pracy.