Jens Stoltenberg zapowiedział, że do konsultacji dojdzie na wniosek Turcji po tym jak w Syrii, w wyniku ataku syryjskich sił powietrznych w rejonie Idlib, zginęło 33 tureckich żołnierzy.

"Dziś, Rada Północnoatlantycka spotka się na wniosek Turcji aby odbyć konsultacje na mocy artykułu 4 Traktatu Waszyngtońskiego, by omówić sytuację w Syrii" - napisał Stoltenberg na Twitterze.

Artykuł 4 Traktatu Północnoatlantyckiego głosi, że "Strony będą się konsultowały, ilekroć zdaniem którejkolwiek z nich zagrożona będzie integralność terytorialna, niezależność polityczna lub bezpieczeństwo którejkolwiek ze Stron".

W czwartek szef MSZ Turcji rozmawiał ze Stoltenbergiem przez telefon.

Tymczasem Reuters informował, że artyleria turecka ostrzeliwuje w Syrii cele związane z syryjskim rządem.

W grudniu wspierane przez rosyjskie siły powietrzne syryjskie siły rządowe rozpoczęły ofensywę, której celem jest opanowanie prowincji Idlib - ostatniego bastionu rebeliantów w trwającej od lat wojnie w Syrii. Na ofensywę wojsk Baszara el-Asada zareagowała Turcja, która wysłała do prowincji Idlib żołnierzy i sprzęt wojskowy, wspierając rebeliantów.

Wcześniej, latem 2018 roku, Turcja i Rosja wynegocjowały utworzenie w Idlib strefy deeskalacji. Porozumienie o zawieszeniu walk w tej prowincji było jednak często łamane.