Koronawirus na świecie:

W niedzielę resort zdrowia informował o 11 potwierdzonych przypadkach koronawirusa w Polsce.

W poniedziałek dyrektor szpitala w Raciborzu poinformował o trzech kolejnych przypadkach, pierwszy przypadek odnotowano także w Krakowie.

Czytaj także:

Nowe przypadki koronawirusa w Polsce, pierwszy w Krakowie

W poniedziałek o godz. 12 minister zdrowia Łukasz Szumowski przekazał najnowsze informacje dotyczące rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 na terytorium kraju.

- Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, ponad 4 tys. osób objętych kwarantanną domową - powiedział minister informując, że liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 16.

- Te cyfry rosną, musimy w najbliższych dniach przygotować się, bo we wszystkich innych krajach one rosły. Oczekujemy, że przyrost tych liczb będzie szybki - dodał.

Szumowski poinformował, że kolejne przypadki koronawirusa dotyczą Krakowa, Raciborza i Wrocławia.

Minister apelował, by szczególnie chronić osoby starsze. Zaapelował do seniorów, by w miarę możliwości unikali większych zgromadzeń oraz miejsc, w których potencjalnie mogłoby dojść do zarażenia.

Czy w związku z sytuacją epidemiologiczną zamykane będą szkoły? - Mogą być różne rozwiązania. Analizujemy to wspólnie z ministrem edukacji i premierem - mówił Szumowski. Apelował o zdrowy rozsądek. Podkreślił, że osoby poddane kwarantannie domowej nie mogą wychodzić na spacery ani do sklepów. - Chrońmy siebie, swoich bliskich, chrońmy wszystkich dookoła - apelował, wzywając do przestrzegania kwarantanny.

Łukasz Szumowski mówił też, że rozważane jest wzmocnienie nadzoru nad kwarantanną. Resort zdrowia prowadzi w tej sprawie rozmowy z resortami nadzorującymi służby mundurowe - poinformował minister dodając, że część osób poddana kwarantannie to osoby starsze i samotne, które mogą mieć różne potrzeby.

Kontrole na granicach, Tusk wzywa do niepopularnych decyzji

- Wdrażamy kontrole sanitarne na granicy z Niemcami i Czechami na głównych przejściach granicznych - poinformował godzinę po zakończeniu konferencji prasowej przez ministra Szumowskiego premier Mateusz Morawiecki.

"Rząd powinien natychmiast podjąć decyzje, także te niepopularne, które utrudnią rozprzestrzenianie się wirusa. Obywatele powinni przyjąć je ze zrozumieniem. Zbliżające się epidemia i recesja będą testem na naszą odpowiedzialność i solidarność. Sytuacja jest bardzo poważna" - napisał z kolei na Twitterze były premier, Donald Tusk.

GIS apeluje o odwoływanie imprez masowych

W związku z sytuacją epidemiologiczną Główny Inspektor Sanitarny rekomenduje odwołanie imprez masowych organizowanych w pomieszczeniach zamkniętych z udziałem powyżej 1000 osób.

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do organizatorów imprez masowych, w tym nierejestrowanych, o rozsądek.

Tymczasem kandydat na prezydenta Szymon Hołownia zapowiedział, że wraz ze swoim sztabem „podjął decyzję o diametralnej zmianie sposobu prowadzenia kampanii wyborczej” w związku z pojawieniem się w Polsce koronawirusa.

„Od dziś, aż do odwołania, nie będziemy organizować dużych spotkań z wyborcami czy wolontariuszami, będziemy unikać większych zgromadzeń w zamkniętych pomieszczeniach i jeszcze więcej energii włożymy w to, by kontaktować się z naszymi wyborcami poprzez Internet i media. Oczywiście nadal będę jeździł po Polsce, ale już w nowej formule” - podkreślił kandydat na prezydenta.

Epidemia wywołującego chorobę COVID-19 koronawirusa SARS-CoV-2 rozpoczęła się w grudniu 2019 r. w Wuhan (prowincja Hubei) w Chinach. Na świecie odnotowano ponad 110 tys. przypadków wirusa, w tym ponad 3,8 tys. śmiertelnych. Największe ogniska epidemii to Chiny, Włochy, Korea Południowa, Iran, Francja i Niemcy.