Niemiecki rząd odpiera propozycje amerykańskiej administracji, uważając ją za agresywną próbę przejęcia, podał Die Welt, powołując się na źródła w niemieckim rządzie.

Jak informuje niemiecki dziennik, prezydent USA zaoferował firmie CureVac "duże kwoty" w zamian za uzyskanie wyłącznego dostępu do efektów jej pracy. Według anonimowego źródła, Trump robi wszystko, by zdobyć szczepionkę na koronawirusa dla Stanów Zjednoczonych, ale "wyłącznie dla Stanów Zjednoczonych".

Niemiecki rząd zaoferował własne formy zachęty finansowej, by szczepionka została w kraju. "Rząd federalny jest bardzo zainteresowany szczepionkami i środkami antywirusowymi, opracowanymi w Niemczech i w innych państwach europejskich, więc prowadzi intensywne rozmowy z firmą CureVac" -  poinformował rzecznik niemieckiego rządu.

Na początku miesiąca prezes CureVac Daniel Menichella został zaproszony do Białego Domu, gdzie miał, wraz z prezydentem i wiceprezydentem USA oraz członkami specjalnego zespołu do spraw walki z epidemią omówić strategię szybkiego opracowania i produkcji szczepionki przeciwko koronawirusowi.

11 marca CureVac opublikował oświadczenie, w którym poinformowano, że prezes Menichella, obywatel USA, nieoczekiwanie odszedł z firmy, a jego miejsce zajął założyciel firmy Ingmar Hoerr.

Ważny jest także zdrowy rozsądek.
W „Rzeczpospolitej” otworzyliśmy dostęp do treści dotyczących koronawirusa.
Czytaj więcej www.rp.pl/koronawirus