Przewodniczące pracom Unii Europejskiej w tym półroczu Niemcy przedstawiły w poniedziałek mechanizm powiazania wypłat z przestrzeganiem praworządności.

Nowa propozycja dotycząca odebrana środków za nieprzestrzeganie zasad państwa prawa zostanie przedstawiona przez Komisję Europejską, a do jej zatwierdzenia potrzebna jest kwalifikowana większość głosów. Rozwiązanie to musiałoby poprzeć co najmniej 15 państw członkowskich.

Komisja Europejska w środę ma przedstawić raport na temat praworządności w UE. Autorzy skupią się na czterech obszarach: systemie wymiaru sprawiedliwości, ramach antykorupcyjnych, pluralizmie mediów oraz innych kwestiach instytucjonalnych.

Węgierska minister sprawiedliwości Judit Varga poinformowała we wtorek, że zdaniem Budapesztu rozwiązanie polegające na powiązaniu funduszy z praworządnością "jest nie do zaakceptowania".

Varga uważa, że propozycja złożona w tym tygodniu przez Niemcy, będzie stanowić jednostronną zmianę traktatów założycielskich wspólnoty. Tym samym naruszyłaby ona przepisy prawa i sprowadzała się do "szantażu".

Polska i Węgry tworzą instytut

Węgry i Polska stworzą wspólny instytut, który zajmie się ocenianiem stanu praworządności w krajach UE - zapowiedział szef MSZ Węgier, Peter Szijjarto, po spotkaniu z szefem MSZ Polski, Zbigniewem Rauem, w Budapeszcie.

- Celem instytutu będzie to, by nie brano nas za głupców - powiedział szef MSZ Węgier dodając, że "wystarczająco długo niektórzy politycy z Europy zachodniej używali nas (Polskę i Węgier) w charakterze worka treningowego".