COVAX to globalna inicjatywa, zrzeszająca rządy i wytwórców farmaceutycznych, działająca w celu zapewnienia szczepionek przeciw COVID-19 dla najbardziej potrzebujących. Głównym celem COVAX jest przyspieszenie opracowania i produkcji szczepionek przeciwko COVID-19 oraz zapewnienia sprawiedliwego ich dostępu dla wszystkich krajów na świecie.
Jak informuje agencja Reutera, autorzy raportu, który przygotował Citibank dla zarządu GAVI, sojuszu, który z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) uruchomił program, uważają, że istnieje „duże ryzyko niepowodzenia w skutecznym jego ustanowieniu". Problemy, które mogą się pojawić związane są między innymi z brakiem funduszy, ryzykiem finansowym czy trudnościami logistycznymi. Co więcej, szczepionki, które zostały zamówione przez COVAX, są preparatami o niższej cenie, nad którymi wciąż prowadzone są badania.
WHO prowadzi obecnie rozmowy na temat włączenia do programu preparatu Pfizera i BioNTech, który został już dopuszczony w wielu krajach. Pod uwagę brana jest także szczepionka Moderny, która niebawem trafi na rynek. Nawet jeśli negocjacje się powiodą, mogą pojawić się jednak problemy logistyczne związane z warunkami, w których muszą być przechowywane szczepionki. Preparaty te wymagają bowiem transportu w niezwykle niskich temperaturach.
Choć COVAX ma planach dostarczenie 91 krajom słabo i średnio rozwiniętym dwóch miliardów dawek szczepionek do końca 2021 roku, z raportu, o którym pisze Reuters wynika, że wiele krajów będzie musiało zaczekać na szczepionki aż do 2024 roku.