Wkrótce więcej informacji

W ubiegłym tygodniu szefowa KE Ursula von der Leyen zapowiedziała, że 27, 28 i 29 grudnia w całej UE zaczną się szczepienia na COVID-19.

Czytaj także: Szczepionka przeciw koronawirusowi: Pytania i odpowiedzi

- To przełomowy moment w naszych staraniach o dostarczenie bezpiecznych i skutecznych szczepionek dla europejczyków! EMA wydała właśnie pozytywne opinię na temat szczepionki Pfizer/BioNTech. Teraz będziemy działać szybko. Spodziewam się decyzji Komisji Europejskiej do dziś wieczorem - skomentowała decyzję EMA szefowa KE.

Szef EMA na konferencji prasowej powiedział, że dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści płynące z przyjęcia szczepionki są większe niż ryzyko.

Dodał, że na tę chwilę nie ma dowodów na to, by opracowana szczepionka nie była skuteczna przeciw nowemu wariantowi koronawirusa.

- Można sądzić, że rok 2021 będzie lepszy niż 2020 - mówił.

"Europejska Agencja Leków zatwierdziła Pfizer/BioNTech przeciwko Covid-19. Na tej podstawie Komisja Europejska podejmie decyzję o dopuszczeniu szczepionki na rynek UE. Polska jest gotowa do dystrybucji i przeprowadzania akcji szczepień" - napisał premier.

Szczepienia z użyciem szczepionki Pfizera rozpoczęły się już w Wielkiej Brytanii (8 grudnia), USA i Kanadzie (14 grudnia).

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM