Osobnika, który stał się już symbolem ataku w Waszyngtonie, opisał magazyn „Rolling Stone”. Jake Angeli marzy o tym, by zostać aktorem, ale najbardziej znany jest jako „Szaman QAnon”, jeden z najbardziej prominentnych wyznawców skrajnie prawicowej ekstremistycznej teorii spiskowej, grupującej radykalnych zwolenników Donalda Trumpa.

Wyznawcy QAnon wierzą, że anonimowa postać z najwyższymi poświadczeniami bezpieczeństwa publikuje w internecie sekrety dotyczące rządu, w tym dowody na to, że wysoko postawieni demokraci są zaangażowani w siatkę handlu dziećmi, zaś Trump walczy z nimi, chce ich aresztować i stracić.

„QAnon zmotywował i poprowadził szarżę w ten ciemny dzień” - napisał na Twitterze Travis View, współprowadzący podcast QAnon Anonymous, któremu towarzyszyło zdjęcie Angeli „dumnie” stojącego na parkiecie ewakuowanego Senatu.

Magazyn, powołując się na „New York Timesa”, wskazuje, że chociaż nie każdy szturmujący stolicę był zwolennikiem teorii spiskowej, „nie wydarzyłoby się to bez QAnona, polityków i partyzantów mediów, którzy cynicznie je przyjęli i platformy, która wzmacniała Trumpa przez lata”.