- A potem w referendum naród zdecyduje, czy chce nowej konstytucji, czy nie - powiedział w wywiadzie dla rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija 1 prezydent Białorusi.

Dopytywany o termin referendum Aleksander Łukaszenka stwierdził, że zostanie to ogłoszone podczas Ogólnobiałoruskiego Zjazdu Ludowego, który ma odbyć się w lutym.

Prezydent nie wykluczył, że poprawki do konstytucji mogą zostać zgłoszone podczas Zjazdu. Jego zdaniem, zależy to od tego, czy delegaci będą na to gotowi. Łukaszenka podkreślił, że ewentualne zmiany w ustawie zasadniczej będą musiały być zaakceptowane w referendum.

- Myślę, że projekt nowej konstytucji zdołamy przygotować w ciągu roku - zapowiedział.

Prezydent Białorusi nie doprecyzował, co miałoby się zmienić w konstytucji. - Główne propozycje zmian nie zostały jeszcze w pełni sformułowane - zastrzegł. Dodał, że w kwestii polityki miałyby mówić o podziale władzy i tworzeniu partii, a w kwestii gospodarki - utrzymania państwa socjalnego.

W listopadzie 2020 r. Aleksander Łukaszenka mówił, że po przyjęciu nowej konstytucji nie będzie już prezydentem.

Ogólnobiałoruski Zjazd Ludowy zbiera się od 1996 r. Dotychczasowe zebrania były organizowane w latach 2001, 2006 i 2010. Ostatni zjazd miał miejsce latem 2016 r. po wyborach prezydenckich.