Przed tygodniem w stolicy Rosji zezwolono na otwarcie zarządzanych przez miasto szkół sportowych, placówek edukacji dodatkowej, muzeów, bibliotek oraz miejsc rozrywki dla najmłodszych.

Czytaj także: Rekordowa temperatura odnotowana w Moskwie

Teraz mer Moskwy zadecydował o złagodzeniu kolejnych restrykcji. Siergiej Sobianin poinformował, że zniesiony zostaje wymóg, by co najmniej 30 proc. personelu moskiewskich przedsiębiorstw pracowało zdalnie - dotychczasowy nakaz został przekształcony w rekomendację. Decyzja o powrocie pracowników do pracy należy do zarządzających firmami.

Czytaj także:
Rząd zamykał gospodarkę na podstawie badań w czasopismach naukowych
Doradca premiera ds. COVID: Umiera tylko dwa razy więcej ludzi niż normalnie

Zniesiony został zakaz prowadzenia działalności w godz. 23:00-6:00 dla lokali gastronomicznych i rozrywkowych, w tym dyskotek, barów karaoke i kręgielni. W miejscach tych wymagane będzie przestrzeganie zaleceń Rospotrebnadzoru dotyczących reżimu sanitarnego.

Mer stolicy Rosji przekazał, że sytuacja epidemiczna w regionie polepszyła się. W ubiegłym tygodniu średnia dzienna liczba nowych zakażeń nie przekraczała 3 tys., spadła liczba hospitalizowanych po zakażeniu SARS-CoV-2. Po raz pierwszy od połowy czerwca 2020 r. ponad połowa miejsc na oddziałach zakaźnych jest wolna.

Czytaj także: Kiedy zniesienie wszystkich obostrzeń? Jest odpowiedź rzecznika Ministerstwa Zdrowia

"Pandemia słabnie i w tych okolicznościach naszym obowiązkiem jest stworzenie warunków do jak najszybszego ożywienia gospodarczego, szczególnie w najbardziej dotkniętych sektorach" - podkreślił mer Moskwy. "Gratuluję wam, przyjaciele, wspólnego zwycięstwa i kolejnego kroku w kierunku powrotu do normalnego życia w Moskwie" - dodał.

Nauka zdalna będzie obowiązywała na uniwersytetach co najmniej do 6 lutego - decyzja w sprawie powrotu studentów do nauczania tradycyjnego ma zapaść po konsultacjach z resortem edukacji. Również w lutym ma zapaść decyzja dotycząca pozostałych restrykcji. W mocy pozostały też ograniczenia dotyczące osób po 65. roku życia oraz z chorobami przewlekłymi.