Minister zdrowia Republiki Południowej Afryki Zweli Mkhize powiedział, że po rozczarowujących wynikach badań na uniwersytecie w Johannesburgu dalsze decyzje rząd podejmie po otrzymaniu rad od naukowców.

Władze RPA planowały szczepienia pracowników służby zdrowia z wykorzystaniem preparatu firmy AstraZeneca. W poniedziałek do kraju ma przybyć transport miliona dawek szczepionki, wyprodukowanych przez SII w Indiach.

Dowiedz się więcej:
Wariant koronawirusa z RPA. Będzie nowa wersja szczepionki AstraZeneca

Teraz medykom zaoferowane mają być szczepionki opracowane przez firmy Johnson & Johnson oraz Pfizer.

Minister zdrowia RPA zapewnił na konferencji prasowej, że w lutym program szczepień zostanie rozpoczęty. - Szczepionka AstraZeneca pozostanie z nami do czasu, aż naukowcy nie dadzą nam jasnych wskazówek, co należy zrobić - dodał.

Decyzja władz RPA ma związek z badaniem przeprowadzonym przez naukowców Uniwersytetu Witwatersrand w Johannesburgu. W badaniu wzięło udział 2 tys. osób, a średnia wieku wolontariuszy wynosiła 31 lat.

Czytaj także:
Mentzen: Względem restauracji sanepid działa nielegalnie

Ze wstępnych danych wynika, że szczepionka AstraZeneca daje tylko "minimalną ochronę" przed łagodną chorobą wywoływaną przez wariant z RPA.

"Ochrona przed średnim i ciężkim przebiegiem choroby, hospitalizacją lub śmiercią nie mogła być oceniona w tym badaniu z uwagi na to, że badana populacja to osoby z grupy niskiego ryzyka" - zastrzegł Uniwersytet Oksfordzki, który brał udział w opracowaniu szczepionki.

Wariant południowoafrykański koronawirusa SARS-CoV-2 (B.1.351) potwierdzono w ponad 30 krajach na świecie.

Czytaj także:
Szczepionka Sputnik V dopuszczona do użytku na Węgrzech

Stojąca na czele zespołu badawczego Uniwersytetu Oksfordzkiego Sarah Gilbert powiedziała BBC, że trwają prace nad wersją szczepionki uwzględniającą zmiany w białku spike, typowe dla wariantu południowoafrykańskiego. - Jest bardzo prawdopodobne, że nowa wersja będzie gotowa do użytku jesienią - dodała Gilbert.