Aktualne ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone przez rząd Mateusza Morawieckiego w związku z koronawirusem obowiązują do 9 kwietnia.

Zamknięte są m.in. placówki kultury i dyskoteki, wielkopowierzchniowe sklepy budowlane i meblowe, ograniczono działalność centrów handlowych i hoteli, a także punktów gastronomicznych i obiektów sportowych. Uczniowie odbierają edukację w trybie zdalnym, a przedszkola i żłobki są (z wyjątkami) zamknięte.

W placówkach handlowych, miejscach kultu religijnego i środkach transportu zbiorowego obowiązują limity osób. W całym kraju wprowadzono nakaz noszenia maseczek ochronnych na świeżym powietrzu. Obowiązuje zakaz organizowania wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych, zaś targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie zdalnie.

Czytaj także: Rząd nie widzi powodu, by zmieniać termin matur

Przedstawiciele rządu zapowiadali, że kolejne decyzje w sprawie obostrzeń zostaną podjęte na środowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Rzecznik rządu Piotr Mueller mówił, że rozważane jest m.in. przedłużenie obowiązywania restrykcji, a o kierunku decyzji "w dużej mierze" będą decydowały dane o rozwoju epidemii ze środy.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało dziś, że liczba hospitalizowanych z SARS-CoV-2 wzrosła o 1 147. Stwierdzono 14 910 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 638 osób, w tym 159 z powodu COVID-19 (najwięcej od początku epidemii).

Na konferencji prasowej głos w sprawie obostrzeń zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski. Powiedział, że na posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego omawiano sytuację. Dodał, że ostatnie dane nie są powodem do optymizmu. - Obłożenie łóżek wynosi ponad 34,5 tys. Łóżek respiratorowych mamy zajętych ponad 3,3 tys. - mówił.

Obostrzenia przedłużone do 18 kwietnia

Minister mówił o sytuacji w poszczególnych województwach. Przekazał, że w woj. małopolskim jest problem z łóżkami respiratorowymi. - Dlatego LPR opracowało plan ewentualnego transportowania pacjentów, którzy są w stanie najcięższym - stwierdził.

Adam Niedzielski ocenił, że dzienna liczba zakażeń (o ponad 54 proc. niższa niż tydzień wcześniej) nie jest reprezentatywna z uwagi na okres świąt Wielkiejnocy. - To, z jakim trendem mamy do czynienia będziemy wiedzieli tak naprawdę dopiero w kolejnych dniach - powiedział.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

- Konsekwencje ewentualnej zwiększonej mobilności w czasie świąt - czekamy na dane dotyczące mobilności - będą widoczne w przyszłym tygodniu. Wtedy przekonamy się, czy ta trzecia fala będzie stopniowo opadała, czy - nie daj Boże - złapie drugi oddech, co oznaczałoby przyrost dziennej liczby zachorowań (zakażeń - red.), który byłby konsekwencją zwiększonej mobilności w czasie świąt. Dlatego musimy w tym najbliższym czasie, w tym tygodniu, ale również w tygodniu przyszłym dokładnie przyglądać się sytuacji - mówił minister.

- Z tych powodów podjęliśmy decyzję, że obostrzenia, które w tej chwili obowiązują zostaną przedłużone o kolejny okres ponad tygodnia. Chcemy, żeby to był okres, który obejmuje też kolejny weekend - oświadczył Adam Niedzielski informując, że restrykcje będą obowiązywały do 18 kwietnia.

- W przyszłym tygodniu będziemy podejmowali kolejną decyzję, co robić dalej - powiedział.

"Trzeba się liczyć, że w okresie majówki będą obostrzenia"

Czy na majówkę obostrzenia zostaną zniesione lub złagodzone? - Myślimy przede wszystkim o przywracaniu edukacji. Perspektywa majówki... jest jeszcze trochę czasu, mamy ponad 3 tygodnie do rozpoczęcia weekendu majowego. Myślę, że w przyszłym tygodniu (...) będziemy mogli się nieco przybliżać do tej sytuacji - odparł minister zdrowia.

- Ale myślę, że zbyt wcześnie jest oczekiwać, że majówka będzie spędzana w ten sam sposób, jak spędzaliśmy to dwa lata temu czy we wcześniejszych okresach, bo siłą rzeczy program szczepień jeszcze do okresu majowego nie zapewni nam takiego zabezpieczenia populacyjnego, więc trzeba się liczyć, że w okresie majówki również będą obecne obostrzenia; o skali będziemy informowali w kolejnych tygodniach - oświadczył Adam Niedzielski.