Bowser zastosowała się tym samym do nowych wytycznych Centrów ds. Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) z ubiegłego tygodnia.

- Wcześniej, zanim mieliśmy szczepionkę, najlepszym sposobem na ochronę było noszenie masek, utrzymywanie dystansu społecznego i częste mycie rąk. Teraz, oczywiście, najlepszą ochroną jest bycie w pełni zaszczepionym - powiedziała Bowser na konferencji prasowej.

- Oznacza to, że poczynając od dzisiaj, przestajemy wymagać od w pełni zaszczepionych osób, by nosili maski lub utrzymywali społeczny dystans w miejscach, w których jest to wymagane (od niezaszczepionych) - dodała.

Obowiązek noszenia masek dla zaszczepionych i niezaszczepionych zostaje utrzymany w środkach transportu publicznego, w szkołach, w szpitalach i przychodniach oraz w tych prywatnych przedsiębiorstwach, których wewnętrzny regulamin wymaga noszenia masek.

W pełni zaszczepieni nie muszą już jednak nosić masek m.in. w sklepach czy świątyniach.

Ponadto w Waszyngtonie od piątku, od godziny 5 rano, zniesionych zostanie większość obostrzeń dotyczących limitów osób w miejscach publicznych.

Obostrzenia dotyczące klubów nocnych, stadionów sportowych i innych placówek rozrywkowych, mogących przyjąć więcej niż 2,5 tysiąca osób, zostaną zniesione 11 czerwca.