Najwięcej kolejek linowych powstało w Karkonoszach. W Czarnej Górze tej zimy ruszy ośmioosobowa kolejka kabinowa Černohorský Expres. Nowe wyciągi krzesełkowe zbudowano m. in w Rokitnicy nad Izerą, w Benecku, Herlíkovicach, Czarnym Dole, Mladych Bukach, w Vítkovicach.

Stworzono dwa duże skiregiony, w których można jeździć na wspólny karnet. Skiarena we wschodnich Karkonoszach to Jańskie Łaźnie, Pec pod Śnieżką oraz Wielka i Mała Upa. Drugi skiregion, na pograniczu Karkonoszy i gór Izerskich, obejmuje Harrachov, Rokitnice nad Jizerą, Paseky nad Jizerą, Rejdice i Příchovice. Między miejscowościami należącymi do skiaren kursują skibusy.

W Szpindlerowym Młynie (702 – 1197 m n.p.m.) powstał nowy wyciąg wywożący narciarzy na czerwoną trasę zjazdową z Hromovki do Świętego Piotra. Ten najlepszy czeski ośrodek narciarski ma już pięć kolejek linowych i 11 innych wyciągów oraz 26 km tras zjazdowych, z których 95 proc. jest naśnieżanych. Masyw Święty Piotr z innym, Medvedin, łączy kursujący regularnie skibus. Niestety, w „czeskim Zakopanem” karnety są najdroższe (100 zł dzienny), a kolejki w weekendy i ferie długie.

Polscy narciarze ciągną do Szpindla niczym do mekki, omijając leżący w pobliżu ośrodek Benecko. Dotychczas poza fantastycznymi widokami na karkonoskie szczyty nie było po co tam jeździć. Króciutkie, maksymalnie 500 m długości, trasy nie zachęcały. Jednak w tym sezonie uruchomiony będzie tam czteroosobowy wyciąg kanapowy o długości 850 m i nowa, prawie kilometrowej długości trasa Klejnos, na której będzie też można jeździć wieczorem od 19 do 21.

Dużo zmian narciarze zastaną w Rokitnicach nad Izerą (550 – 1315 m n.p.m.) – tras nie przybyło, jest tu ok. 24 km nartostrad, za to stary wyciąg orczykowy zastąpiła czteroosobowa kolejka linowa prowadząca z parkingu do schroniska Lovčenka w Górnych Domkach. Dojeżdża się nim w okolice dolnej stacji istniejącego wyciągu kanapowego na Łysą Górę, jednego z najdłuższych w Karkonoszach. Tu również powstała nowa restauracja z tarasem.

Ta informacja ucieszy wytrawnych narciarzy: w Pecu pod Śnieżką powstała wreszcie czarna trasa zjazdowa. Nie jest długa, bo ma ledwie 600 m, a wytyczono ją na Hnedym Vrchu. Nowością jest także bezpłatne parkowanie dla jednodniowych gości, choć znalezienie miejsca w pobliżu wyciągów w weekendy już wcześniej graniczyło z cudem.

W Jańskich Łaźniach duże zmiany – zbudowano tu ośmioosobową kolej gondolową. Na nartostradzie Sport 1 powstała trasa slalomu giganta, a czarny odcinek nartostrady Pod Kabinou będzie naśnieżany.Na przyszły sezon Związek Karkonosze przygotowuje projekt wprowadzenia tzw. zimobusów, które umożliwią narciarzom biegowym powrót do miejsca zamieszkania po całodziennej wycieczce.

Na nadchodzący sezon planowane jest na razie wprowadzenie ograniczonych lub próbnych, dwudniowych kursów zimobusów.

W centrum narciarskim Bílá w Beskidach powstał najnowocześniejszy na Morawach snowpark dla dzieci, jeden z najlepszych w Czechach. W ośrodku czeka ponadto na narciarzy nowa czteroosobowa kolejka krzesełkowa Zbójnik o długości 900 m. Bíla wraz z oddaloną o dwa kilometry stacją narciarską Mezivodi tworzą wspólny ośrodek z jednym karnetem. Narciarze mają tu do dyspozycji 11 km tras zjazdowych oraz 50 km tras biegowych. Wszystkie sztucznie naśnieżane.

W ośrodku oddalonym o 30 km na południe od Czeskiego Cieszyna, Mosty u Jablunkova, także urządzono nowy snowpark i zbudowano asfaltową drogę dojazdową. Są tu trzy trasy zjazdowe o całkowitej długości 2,1 km, cztery wyciągi orczykowe, snowpark, 45 km tras biegowych i całoroczna trasa bobslejowa.

W Jested niedaleko Liberca (Góry Izerskie) postawiono na dośnieżanie. Zamontowano nowe armatki na 10 z 12 km tras. To obecnie jedna z najnowocześniejszych stacji zimowych w Czechach. Na 10 wyciągów 4 to kanapowe. Przy dolnych stacjach wyciągów powstał nowy pensjonat Berlin oraz schronisko Bucharka.

Do ośrodka SKI Snežník (Kralicky Sneznik) narciarze dojadą świeżo wyremontowaną drogą. Warto, będąc w okolicy, zajrzeć tu choćby po to, by przejechać tutejszą czarną trasą zjazdową, jedną z najbardziej stromych w Czechach. Jej długość to tylko 470 m, ale różnica poziomów 235 m robi wrażenie.

W kameralnych ośrodkach Gór Orlickich unikniemy tłoku, który panuje w większych i popularniejszych ośrodkach. Również ceny skipasów są tu o połowę niższe niż w bardziej renomowanych czeskich stacjach narciarskich. Trasy zjazdowe w większości są regularnie naśnieżane i ratrakowane, dzięki oświetleniu można też zjeżdżać wieczorem.

Ośrodek Větrný Vrch oferuje doskonale przygotowaną trasę zjazdową, sztucznie oświetloną, park snowboardowy z przeszkodami, naśnieżanie, wypożyczalnię sprzętu. Idealne miejsce zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.

W ośrodku Cenkovice zmodernizowany został jeden z wyciągów, na narciarzy czekają nowe miejsca noclegowe. Sportareál České Petrovice – czwarte co do wielkości centrum sportów zimowych w górach Orlickich – oraz sympatyczny ośrodek narciarski z jednym wyciągiem, parkingiem, zapleczem gastronomicznym i bazą noclegową Ski Mladkov-Petrovičky otworzyły w tym roku snowparki.

Odwiedzający góry Jesioniki w nadchodzącym sezonie będą mieć do dyspozycji trzy nowe kolejki krzesełkowe. Czteroosobowa kolejka linowa ruszy w ośrodku narciarskim Přemyslov w Loučnej nad Desnou. W Lipovej-Łaźniach będzie można korzystać z nowego dwuosobowego wyciągu krzesełkowego.

Najlepszy ośrodek narciarski w Jesionikach to Červenohorské Sedlo (862 – 1164 m n.p.m.). Znajduje się on w malowniczym zakątku masywu Hrubego Jeseníka, pomiędzy miastami Šumperk i Jeseník. W stacji jest obecnie 8 wyciągów i ok. 6 km tras. Od zeszłego sezonu czynna jest tam czarna trasa zjazdowa, z przedłużeniem wyciągu narciarskiego, który umożliwia wygodny przejazd na trasę czerwoną, niebieską i żółtą.W centrum sportowym Bohemaland niedaleko Głuchołazów ruszy nowa czteroosobowa kolejka linowa o długości 1200 m, obok istniejącej nartostrady o długości 1250 m. Przybędzie też nowa 800-metrowa trasa zjazdowa.

jednodniowy – 750 koron (105 zł), dzieci – 620 koron (86 zł)

sześciodniowy – 3200 koron (450 zł), dzieci – 2100 koron (300 zł)Benecko

jednodniowy – 400 koron (56 zł) , dzieci – 310 koron (44 zł) siedmiodniowy – 2300 koron dorośli (320 zł), dzieci – 1720 koron (240 zł)

zjazdy wieczorne od 19 do 21 – 180 koron (25 zł), dzieci – 140 koron (20 zł)

jednodniowy – 400 koron (56 zł), dzieci – 300 koron (43 zł)

pięciodniowy – 1600 koron (225 zł), dzieci – 1200 koron (170 zł)

jednodniowy – 360 koron (50 zł), dzieci – 260 koron (36 zł)

jednodniowy karnet rodzinny 2+1 – 800 koron (110 zł), dwudniowy – 1470 koron (205 zł)

jednodniowy – 550 koron (77 zł), dzieci – 380 koron (53 zł)

Červenohorske Sedlo

jednodniowy – 400 koron (56 zł), dzieci – 250 koron (35 zł)

jednodniowy – 550 koron (77 zł), dzieci – 400 koron (56 zł)

www.holidayinfo.cz

(w języku polskim)

www.skipec.com

www.skiarealspindl.cz

www.benecko.com

www.cerna-hora.cz

www.skibila.cz

www.skimosty.cz

www.skijested.cz

www.orlickehory.net

www.rsmiroslav.cz

www.skiklub-su.cz

www.bohemaland.cz