Rozmowy miały wyjaśnić, jakie jest stanowisko administracji USA wobec postulatów rządu RP, żeby w zamian za zgodę Polski na umieszczenie na jej terytorium elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej pomogła wzmocnić polską obronę powietrzną lub zawarła z Polską nową dwustronną umowę wojskową.

- Stany Zjednoczone są bardzo zdecydowane pomóc Polsce w unowocześnieniu jej sił zbrojnych - powiedziała Rice na wspólnej konferencji prasowej z Sikorskim w Waszyngtonie.

Szef polskiej dyplomacji oświadczył, że ze stroną amerykańską osiągnął "porozumienie co do zasad", i dodał: - Jestem zadowolony, że zasady, za którymi argumentowaliśmy, zostały zaakceptowane.

Rice zapowiedziała poza tym, że na początku marca z wizytą do USA przyleci premier Donald Tusk. Możliwe, że właśnie wtedy zostanie podpisane porozumienie w sprawie tarczy antyrakietowej

Przebywający w USA minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski wezwał kraje NATO do zacieśnienia współpracy w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, zagrożonego monopolistyczną pozycją Rosji jako dostawcy źródeł energii do Europy.

W wystąpieniu w konserwatywnym Hudson Institute w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji podkreślił, że zaopatrzenie w energię jest we współczesnym świecie kwestią nie tylko gospodarczą, lecz także polityczną. NATO w związku z tym powinno opracować plany działań na wypadek przerwania dostaw energii.

Sikorski przypomniał, że Polska sprowadza z Rosji znaczące ilości potrzebnego gazu ziemnego i ropy naftowej. Zwrócił uwagę na niedawne porozumienie między Rosją a Serbią i Bułgarią o przesyłaniu gazu ziemnego przez ich terytoria, co miałoby być alternatywną drogą wobec planowanego gazociągu Nabucco, który ma transportować gaz z Azerbejdżanu z ominięciem Rosji.

"Porozumienie to potwierdza, że Rosja zamierza umacniać w ten sposób swoją pozycję w Europie" - powiedział. Podkreślił też, że USA "mogą odegrać kluczową rolę w umocnieniu bezpieczeństwa energetycznego Europy".

Sikorski powiedział agencji Associated Press, że rosyjskie groźby muszą być wzięte pod uwagę, kiedy Polska rozważa propozycję zainstalowania elementów amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej na swoim terytorium.

Autopromocja
Bezpłatny e-book

WALKA O KLIMAT. Nowa architektura energetyki

POBIERZ

Amerykańskim planom budowy takiej tarczy antyrakietowej (z radarem w Czechach i wyrzutniami rakiet przechwytujących w Polsce) sprzeciwia się Moskwa. Waszyngton zapewnia, że tarcza w żadnym wypadku nie jest wymierzona przeciwko Rosji.