W sobotę włoska agencja prasowa ANSA poinformowała, że specjalna watykańska komisja zdecydowała, iż po beatyfikacji Jana Pawła II jego szczątki przeniesione zostaną z Grot Watykańskich do Bazyliki św. Piotra. Tego samego dnia wieczorem telewizja publiczna RAI, powołując się na własne źródła w Watykanie, podała, że szczątki polskiego papieża spoczną w Bazylice Świętego Sebastiana po prawej stronie od wejścia, zaraz za „Pietą” Michała Anioła. W niedzielę turyńska „La Stampa” poinformowała, że ciało Jana Pawła II zostanie wystawione w szklanej trumnie z maską z wosku odtwarzającą rysy jego twarzy. Dziennik powołuje się na kardynała Jose Saraiva Martinsa, przewodniczącego Kongregacji Spraw Kongregacyjnych: „To sposób na przybliżenie Wojtyły wiernym, zachęcający ich, by oddawali się pod jego opiekę”.
Te informacje skłoniły watykańskiego rzecznika ojca Federico Lombardiego do opublikowania dementi. Czytamy w nim, że żadne konkretne decyzje w tej sprawie nie zapadły, a watykańska rada, na którą powołała się agencja ANSA, nie istniała i nie istnieje.
Ksiądz Lombardi wyjaśnił, że kardynał Comastri w rozmowie z dziennikarką agencji jedynie nie wykluczył przeniesienia zwłok Jana Pawła II po beatyfikacji, jak było w przypadku innych papieży. Jednak zaznaczył, że wszelkie decyzje zapadną dopiero gdy polski papież zostanie wyniesiony do chwały ołtarzy, a ostateczna należeć będzie do Benedykta XVI.
W związku z uroczystymi obchodami trzeciej rocznicy śmierci Jana Pawła II w środędo Rzymu ma przybyć z pielgrzymką aż 30 tysięcy Polaków. Zamiast audiencji generalnej na Placu św. Piotra rankiem odbędzie się Eucharystia pod przewodnictwem Benedykta XVI. O 21 rozpocznie się wieczorne czuwanie młodzieży.
Modlitwie różańcowej w Grotach Watykańskich przy grobie Jana Pawła II przewodniczyć będzie papieski wikariusz diecezji rzymskiej kardynał Camillo Ruini. W uroczystości weźmie również udział kardynał Stanisław Dziwisz. Obraz z Grot Watykańskich, gdzie koło grobu Jana Pawła II może się zmieścić 200 osób, będzie przekazywany na telebimy na placu św. Piotra, gdzie zgromadzą się uczestnicy wieczornego czuwania. Jak poinformował ojciec Stanisław Tasiemski, duszpasterz polskich pielgrzymów w Rzymie, na obchody przybędzie ok. 5 tysięcy Polaków w zorganizowanych pielgrzymkach, czyli wyjątkowo dużo, a ogółem spodziewany jest przyjazd aż 30 tysięcy osób z Polski.