Kwarantanna Angeli Merkel. Jej lekarz zakażony koronawirusem

Angela Merkel została poddana kwarantannie. Lekarz, który szczepił kanclerz Niemiec, jest zakażony koronawirusem.

Aktualizacja: 22.03.2020 18:49 Publikacja: 22.03.2020 17:42

Kwarantanna Angeli Merkel. Jej lekarz zakażony koronawirusem

Foto: AFP

Rzecznik kanclerz Niemiec poinformował, że Angela Merkel będzie przechodzić kwarantannę w swoim domu. Zostanie również przeprowadzony test na obecność koronawirusa.

Merkel w orędziu do narodu powiedziała, że w związku z pandemią koronawirusa Niemcy są w najpoważniejszej sytuacji od czasów II wojny światowej.

- Sprawa jest poważna i tak trzeba ją traktować. Nie było dla naszego kraju takiego wyzwania od czasu zjednoczenia Niemiec, nie, od czasu II wojny światowej - mówiła kanclerz.

W Niemczech w związku z rozprzestrzeniającą się chorobą wprowadzono zakaz spotkań publicznych, w których udział brałyby więcej niż dwie osoby.

- Nasze własne zachowanie jest najskuteczniejszym sposobem spowolnienia tempa infekcji - powiedziała Merkel o niespotykanych dotąd restrykcjach. Mają one obowiązywać co najmniej 2 tygodnie.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy. WHO szacuje śmiertelność nowego koronawirusa na poziomie ok. 3,4 proc. (w przypadku grypy - 0,1 proc.).

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 460
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 459
białoruś
Andrzej Poczobut trafi do łagru. „Do końca mieliśmy nadzieję, że kara przynajmniej zostanie złagodzona”
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 457
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 456
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 455