Król Artur przedstawiany jest często jako szlachetny angielski rycerz, który jednoczył mieszkające na Wyspach narody. Do legendy o tym średniowiecznym monarsze chętnie odwołują się zarówno angielscy patrioci, jak i unioniści, którzy demonstrują swoje poparcie dla Wielkiej Brytanii. Według francuskich historyków, legenda o królu Arturze jest mitem.
“To nieprawdziwa postać, wymyślona z przyczyn politycznych. Gdyby rzeczywiście żył, zostałyby po nim bardziej konkretne ślady” powiedziała cytowana przez brytyjski dziennik “Daily Telegraph” francuska historyk Sarah Toulouse. Jakie były motywy, które stały za wymyśleniem króla Artura? Angielski nacjonalizm.
Według francuskich historyków, którzy w Rennes zorganizowali konferencję “Król Artur: Tworzenie legendy”, Anglicy potrzebowali narodowej ideologii i bohatera, do których mogliby się odwoływać. Właśnie dlatego król Artur był człowiekiem wielkiej odwagi, o nieskazitelnym charakterze. Legendę na przestrzeni wieków konsekwentnie budowali angielscy historycy, poeci, pisarze, a wreszcie twórcy filmowi. Jako przykład Francuzi podają wiktoriańskiego poetę Alfreda Lorda Tennysona (1809-1892). U szczytu potęgi brytyjskiego imperium opiewał on Artura jako szlachetnego Anglika, który przy pomocy Ekskalibura ustanawiał Królestwo Boże na ziemi. Tymczasem – jak przekonują Francuzi – prawda była zupełnie inna.
Jeżeli król Artur w ogóle istniał, to był Walijczykiem. Celtem o mocnych związkach z, obecnie należącą do Francji, Bretanią. A jego głównym zajęciem było zwalczanie Anglosasów. Cytowani przez brytyjską gazetę historycy podkreślają, że legendy o królu Arturze opowiadane były w całej średniowiecznej Europie, a nie tylko w Anglii, która ostatecznie “zawłaszczyła” sobie monarchę.
Pierwsze ślady podobnych opowieści naukowcy odkryli w walijskich źródłach z VII w. Były one bardzo popularne w północnej Francji. Pierwszy, pochodzący z początków XII w., wizerunek Artura znaleziono zaś we Włoszech. Lancelot miał pochodzić z puszcz w samym sercu Bretanii, a mityczna wyspa Avalon, na której rzekomo pochowano króla Artura i na której ukryto Świętego Graala, to w rzeczywistości Aval u północnych wybrzeży Francji.