Wszystkie ostatnie sondaże dają partii Jansy niewielką przewagę nad Partią Socjalistyczną, lecz nie wystarczającą by ewentualnie SDS mogła stworzyć samodzielny rząd. Komentatorzy przewidują zacięty wyścig o głosy ponad 20 procent wyborców, którzy nie są jeszcze zdecydowani, na kogo oddać swój głos.
W przeciwieństwie do innych byłych republik jugosłowiańskich mała lecz dobrze rozwijająca się Słowenia dołączyła do Unii Europejskiej, NATO i strefy Euro. Półroczna prezydencja Słowenii w Unii w pierwszej połowie roku podkreśliła przynależność Słowenii do wspólnoty europejskiej. Wizerunek kraju jest jednak pogarszany przez duży stopień upolitycznienia mediów publicznych, naruszenia praw człowieka i korupcję.
Dla wyborców liczą się przede wszystkim kwestie ekonomiczne. - Pomimo że jesteśmy w Unii i w strefie Euro, życie jest trudniejsze ze względu na wysoki wzrost cen. Nowy rząd może to zmienić - powiedziała agencji Reuters Anja Lavrencic, 23-letnia studentka z Lublany. Jej opinia jest podobna do zdania 68 procent mieszkańców Słowenii, którzy uważają, że warunki życia pogorszyły się w przeciągu ostatnich 4 lat, kiedy Słoweńska Partia Demokratyczna Jansy zakończyła okres 12-letniej dominacji lewicy.
Od czasu wejścia Słowenii do strefy Euro na początku 2007 roku inflacja gwałtownie wzrosła. W sierpniu osiągnęła poziom 6 procent rok do roku i jest najwyższą w strefie euro.
Większość Słoweńców nie zwraca uwagi na dynamiczny wzrost PKB (6,8 procent w 2007 roku), niskie bezrobocie (4,4 procent) i wysoką średnią płacę.