Rzecznik prasowy irlandzkiej służby zdrowia poinformował, że Leo Varadkar zaoferował swoje usługi w obszarach, które leżą w jego kompetencjach.

- Dr Varadkar powrócił do spisu lekarzy w zeszłym miesiącu - poinformował rzecznik. - Wielu członków jego rodziny rodziny i przyjaciół pracuje w służbie zdrowia. Chciał pomóc nawet w niewielkim stopniu - dodał.

41-letni premier Irlandii pracował jako lekarz w Dublinie. W 2010 roku uzyskał kwalifikacje lekarza pierwszego kontaktu, nim rzucił medycynę, by zostać pełnoetatowym politykiem, a później zostać szefem rządu.

W ubiegłym miesiącu służba zdrowia zaapelował o pomoc do wszystkich pracowników, którzy nie są jeszcze zarejestrowani. Odpowiedziało tysiące pielęgniarek, lekarzy, studentów medycyny i innych osób, niektóre z nich powróciły z emerytury, inne wróciły z zagranicy.

Jak podaje "The Irish Times", premier prawdopodobnie będzie udzielał telefonicznej pomocy osobom, które zgłaszają objawy zakażenia koronawirusem.

Ojciec Varadkara, Ashok, indyjski imigrant, był lekarzem rodzinnym, a jego matka Miriam pielęgniarką. Jego partner Matthew Barrett jest kardiologiem.