Sondaż: 43 proc. respondentów uważa, że epidemii w Polsce nie udało się opanować

"Czy Pani/Pana zdaniem epidemia koronawirusa w Polsce została opanowana?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Aktualizacja: 31.05.2020 06:31 Publikacja: 31.05.2020 06:05

Sondaż: 43 proc. respondentów uważa, że epidemii w Polsce nie udało się opanować

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Od 4 maja w Polsce łagodzone są kolejne obostrzenia wprowadzone z epidemią koronawirusa. Premier Mateusz Morawiecki podkreśla, że jest to możliwe, ponieważ epidemia znalazła się w Polsce pod kontrolą. Z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski mówił niedawno, że epidemia znajduje się w Polsce w fazie spadkowej poza trzema województwami: śląskim, wielkopolskim i łódzkim.

30 maja zniesiono w Polsce obowiązek noszenia masek w przestrzeni publicznej, pod gołym niebem - chyba że warunki nie pozwalają na zachowanie dwóch metrów dystansu od innych osób. Ponadto zniesiono limit klientów w sklepach, restauracjach i limit wiernych w Kościołach.

Od 6 czerwca ruszyć mają kina, teatry, ale także siłownie i kluby fitness.

Od 19 czerwca kibice będą mogli oglądać mecze Ekstraklasy i żużlowej Ekstraligi z trybun (zajętych będzie mogło być do 25 proc. miejsc).

Już od 4 maja działają w Polsce hotele i galerie handlowe, a od 6 maja - żłobki i przedszkola.

18 maja ponownie zostały otwarte restauracje.

Od 25 maja w szkołach zapewnione są zajęcia opiekuńcze dla dzieci z klas I-III.

Krzywa zakażeń w Polsce od kilku tygodni wypłaszczyła się na poziomie 300-400 zakażeń wykrywanych w ciągu doby. Ministerstwo Zdrowia tłumaczyło w ostatnich dniach wciąż wysoką liczbę zakażeń istnieniem dużych ognisk koronawirusa - na Śląsku i w Wielkopolsce.

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl zapytaliśmy czy ich zdaniem epidemia w Polsce została opanowana.

Na tak zadane pytanie odpowiedzi "Tak" udzieliło 12,9 proc. ankietowanych.

33,8 proc. respondentów udzieliło odpowiedzi "Tak, ale możliwa jest druga fala epidemii". Łączny odsetek twierdzących odpowiedzi na pytanie o opanowanie epidemii wyniósł więc 46,7 proc.

Odpowiedzi "Nie" udzieliło 43 proc. respondentów.

Zdania w tej kwestii nie ma 10,3 proc. ankietowanych.

- Po 47% kobiet i osób w wieku do 24 lat uważa, że epidemia koronawirusa w Polsce nie została opanowana. Prawie połowa badanych o takim zdaniu to osoby z wykształceniem  podstawowym/gimnazjalnym (49%), zarabiający 2001-3000 zł (48%) i mieszkający w mieście 20-99 tys. (47%) lub w mieście 200-499 tys. (47%) mieszkańców. Co trzeci badany uważa, że sytuacja została opanowana, ale możliwa jest druga fala epidemii. Różnice pod względem zmiennych demograficznych w tej kwestii są nieznaczne - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, Senior Project Manager w SW Research.

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 16.05.-27.05.2020 r. Analizą objęto grupę 800 Internautów powyżej 18 roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18 roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 467
Świat
Pościg myśliwców za odrzutowcem nad stolicą USA. Samolot się rozbił
Świat
Białoruś skarży zaporę na granicy z Polską. Powołuje się na konwencję dotyczącą środowiska
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 465
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 464
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 463