Besarabia – taka jest historyczna nazwa terytorium dzisiejszej Mołdawii – może powrócić w granice Rumunii, „jeśli Rumuni po dwóch stronach Prutu będą tego chcieli” – powiedział rumuński prezydent Traian Basescu w wywiadzie dla dziennika „Romania Libera”. Podkreślił, że minęły 92 lata od połączenia Rumunii i Besarabii po I wojnie światowej, a w tym roku przypada „70. rocznica zajęcia tej prowincji przez Związek Sowiecki”.
Wskazał na pozytywne efekty połączenia: „granica UE znajdzie się na Dniestrze, co przyczyni się do demokratycznych przemian w regionie i pobudzi inne kraje, takie jak Ukraina, aby wejść do UE”. Skoro granica miałaby przebiegać „wzdłuż Dniestru”, a nie na wschód od rzeki, Mołdawia musiałaby zrezygnować z Naddniestrza, separatystycznego regionu wspieranego nieformalnie przez Rosję.
Prezydent Rumunii dodał, że „tylko w tym roku 70 tysięcy mieszkańców Besarabii otrzymało obywatelstwo Rumunii”. Stwierdził, że w ostatnich tygodniach, po otwarciu dwóch nowych konsulatów rumuńskich w Mołdawii, sprawy uległy przyśpieszeniu. Na pytanie, co będzie, gdy połowa ludności Mołdawii uzyska rumuńskie obywatelstwo, odpowiedział: – Nic się nie stanie: będzie nas więcej – Rumunów. Według Basescu trudno mieć zaufanie do Rosji, która wciąż ma wojska w Naddniestrzu, a na dokładkę nie wiadomo, po co utrzymuje tak dużą Flotę Czarnomorską na ukraińskim Krymie.
– Nie sądzę, by Basescu miał na myśli to, że połączenie Rumunii i Mołdawii jest oficjalnym celem państwa. Były to raczej rozważania o tym, co może się stać w ciągu najbliższych 20 czy 25 lat – mówi „Rz” bukareszteński politolog Julian Chifu. – Mamy dostatecznie dużo własnych problemów, by nie zastanawiać się nad przyłączeniem Mołdawii. Sytuacja w tym kraju i niedawne zwycięstwo wyborcze proeuropejskiej koalicji całkiem nas zadowala – dodaje.
Ale media w Rosji i innych krajach Wspólnoty Niepodległych Państw postrzegają to inaczej. „Basescu widzi przyszłość w zjednoczeniu Rumunii i Mołdawii” – pisała agencja RIA Nowosti. „Prezydent Rumunii określił termin zjednoczenia z Mołdawią” – brzmi tytuł na portalu Lenta. ru. Ukraiński portal LIGA pisał zaś: „Rumunia chce się zjednoczyć z Mołdawią”.