Dokument zatytułowany „Pokojowy rozwój" próbuje uspokoić obawy wywołane rosnącą potęgą polityczną i gospodarczą Chin. „Chiński pokojowy rozwój odszedł od tradycyjnego schematu, kiedy wschodzące mocarstwa dążyły do zdobycia hegemonii" – przekonują autorzy strategii.
Władze w Pekinie zapewniają, że ich celem jest budowa coraz bogatszego i stabilnego kraju, który odgrywa pozytywną rolę w umacnianiu pokoju na świecie. Ich zdaniem polityka „pokojowego rozwoju" przyniosła Chińskiej Republice Ludowej same korzyści i dlatego musi być utrzymana.
Biała księga definiuje sześć strategicznych celów: suwerenność, bezpieczeństwo narodowe, integralność terytorialną, narodowe zjednoczenie, chiński system polityczny oraz stabilność społeczną i rozwój społeczno-gospodarczy. Chiny zapowiadają, że będą dążyć do ich utrzymania, nie pozwalając nikomu na ingerowanie w swoje wewnętrzne sprawy.
„Przez ostatnich 20 lat nie mieliśmy jasno zdefiniowanego interesu narodowego w kręgach naukowych i politycznych. Teraz świat i mieszkańcy Chin wiedzą, jakie są nasze nieprzekraczalne granice. To bardzo ważne" – tłumaczy Meng Xiang- qing z Uniwersytetu Obrony Narodowej w Pekinie, cytowany przez gazetę „China Daily".
Rosnąca potęga polityczna i gospodarcza Chin od kilku lat wywołuje coraz więcej obaw i spekulacji na temat intencji rządzących krajem komunistów. W ostatnim roku Chiny prześcignęły Japonię i stały się drugą gospodarką świata. Rozbudowują armię i stale zwiększają wydatki na zbrojenia. Prowadzą coraz bardziej asertywną politykę w regionie, co doprowadziło do wzrostu napięcia na Morzu Południowochińskim, gdzie Pekin ma spory terytorialne z kilkoma państwami.