Sondaż: Co czwarty Polak uważa, że najgorszym premierem w XXI wieku był Morawiecki

"Kto Pani/Pana zdaniem był najgorszym premierem Polski po 2001 roku?" - takie pytanie zadaliśmy uczestnikom sondażu SW Research dla rp.pl.

Publikacja: 25.11.2023 07:14

Wśród premierów Polski w XXI wieku najwięcej wskazań jako najgorszy szef rządu uzyskał Mateusz Moraw

Wśród premierów Polski w XXI wieku najwięcej wskazań jako najgorszy szef rządu uzyskał Mateusz Morawiecki

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek, PAP

Pierwsze wybory parlamentarne w XXI wieku odbyły się w 2001 roku - w ich wyniku rząd Jerzego Buzka (nie uwzględniamy go w pytaniu sondażowym, choć sprawował władzę przez pierwsze dziesięć miesięcy XXI wieku) został zastąpiony przez rząd SLD-PSL na czele którego stanął Leszek Miller.

Wszystkie rządy po 2001 roku: Od Millera do Morawieckiego

Rząd Millera sprawował władzę do 2 maja 2004 roku. Po utracie większości w Sejmie rząd ten zastąpił mniejszościowy rząd Marka Belki (w rzeczywistości dwa rządy Marka Belki - pierwszy nie uzyskał wotum zaufania).

Po wyborach z 2005 roku powstał mniejszościowy rząd PiS na czele z Kazimierzem Marcinkiewiczem, który z czasem stał się koalicyjnym rządem PiS, LPR i Samoobrony. W lipcu Marcinkiewicza na stanowisku premiera zastąpił Jarosław Kaczyński, który sprawował władzę aż do skrócenia kadencji parlamentu jesienią 2007 roku.

Czytaj więcej

Zuzanna Dąbrowska: Dlaczego Mateusz Morawiecki udaje, że tworzy rząd

W wyniku wyborów z 2007 roku powstał rząd PO-PSL na czele którego stanął Donald Tusk. Koalicja PO-PSL utrzymała się przy władzy - jako pierwsza koalicja w historii III RP, również po wyborach z 2011 roku. Tusk sprawował funkcję premiera do 22 września 2014 roku, czyli przez 2 502 dni (żaden premier w historii III RP nie sprawował jej tak długo). Na ostatni rok kadencji Sejmu w fotelu premiera zastąpiła go Ewa Kopacz, w związku z wyborem Tuska na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej.

Po wyborach z 2015 roku po raz pierwszy w historii III RP jeden komitet wyborczy uzyskał większość bezwzględną w Sejmie. PiS, a w rzeczywistości koalicja PiS, Solidarnej Polski i Porozumienia, utworzył rząd większościowy na czele z Beatą Szydło. Szydło była premierem do połowy kadencji - 11 grudnia 2017 roku na stanowisku zastąpił ją wicepremier w jej rządzie, Mateusz Morawiecki.

Morawiecki pozostał premierem po wyborach w 2019 roku, które ponownie dały bezwzględną większość komitetowi wyborczemu PiS. Morawiecki sprawował funkcję premiera przez całą kadencję i sprawuje ją nadal - obecnie (stan na 25 listopada) - od 2 175 dni.

Sondaż: Najgorsi premierzy po 2021 roku? Morawiecki, Tusk, Kaczyński

Uczestników sondażu SW Research dla rp.pl spytaliśmy kto, ich zdaniem, był najgorszym premierem po 2001 roku.

Na tak zadane pytanie najwięcej - 25,6 proc. badanych - wskazało Mateusza Morawieckiego.

Zdaniem 18,4 proc. respondentów najgorszym premierem w XXI wieku był Donald Tusk.

13,9 proc. badanych za najgorszego premiera w XXI wieku uważa Jarosława Kaczyńskiego.

7,7 proc. respondentów respondentów za najgorszego po 2001 roku premiera uważa Beatę Szydło.

6,4 proc. ankietowanych uważa, że najgorszym premierem w XXI wieku była Ewa Kopacz.

Kazimierza Marcinkiewicza za najgorszego premiera po 2001 roku uważa 2,4 proc. respondentów.

1,5 proc. badanych uważa, że najgorszym premierem w XXI wieku był Leszek Miller.

1,2 proc. respondentów za najgorszego premiera w XXI wieku uważa Marka Belkę.

22,9 proc. badanych nie ma zdania w tej sprawie.

- Wskaźnik osób uważających, że to Mateusz Morawiecki był najgorszym Prezesem Rady Ministrów od roku 2001 rośnie wraz z postępem lat (17% - najmłodsi, 30% - najstarsi respondenci). Zdanie to podziela 3 na 10 badanych z wyższym wykształceniem i taki sam odsetek osób o dochodach wyższych niż 5000 zł netto. Biorąc pod uwagę wielkość miejsca zamieszkania obecny premier najczęściej wskazywany był przez osoby z miast o wielkości od 200 tys. do 499 tys. mieszkańców (33%) - komentuje wyniki badania Małgorzata Bodzon, senior project manager w SW Research.

Metodologia badania

Badanie zostało przeprowadzone przez agencję badawczą SW Research wśród użytkowników panelu on-line SW Panel w dniach 21-22 listopada 2023 r. Analizą objęto grupę 800 internautów powyżej 18. roku życia. Próba została dobrana w sposób losowo-kwotowy. Struktura próby została skorygowana przy użyciu wagi analitycznej tak, by odpowiadała strukturze Polaków powyżej 18. roku życia pod względem kluczowych cech związanych z przedmiotem badania. Przy konstrukcji wagi uwzględniono zmienne społeczno-demograficzne.


Polityka
Nowy sondaż partyjny. KO i PiS poprawiają wyniki. Duży spadek Trzeciej Drogi i Lewicy
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Polityka
Śmierć Damiana Sobóla. Posłowie: zbrodnia wojenna, potrzebne sankcje na Izrael
Polityka
Po wyborach samorządowych: Teraz oczekiwania wobec PiS rosną
Polityka
Sejm: Głosowanie projektów ws. aborcji. Jakie były wyniki?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Polityka
Morawiecki o kompromisie aborcyjnym. Były premier "omyłkowo zagłosował"