PILNE Cichanouska ogłosi się prezydentem Białorusi

Jak dowiedziała się „Rzeczpospolita”, przebywająca na Litwie główna rywalka Łukaszenki przygotowuje oświadczenie, w którym ogłosi swoje zwycięstwo w wyborach prezydenckich na Białorusi 9 sierpnia.

Aktualizacja: 17.08.2020 06:10 Publikacja: 16.08.2020 12:02

PILNE Cichanouska ogłosi się prezydentem Białorusi

Foto: AFP

- Odpowiednie oświadczenie obecnie jest przygotowywane – powiedziała „Rzeczpospolitej” Anna Krasulina, przedstawicielka sztabu Swiatłany Cichanouskiej. – Oczekujemy, że Zachód zaakceptuje wybór narodu Białorusi i uzna zwycięstwo Cichanouskiej – dodaje. p

Więcej już niedługo na rp.pl i w "Rzeczpospolitej".

W niedzielę 9 sierpnia wieczorem w Mińsku, Grodnie i w innych miastach Białorusi (łącznie w ok. 30) doszło do protestów po tym jak ogłoszono wyniki badań exit poll po przeprowadzonych   wyborach prezydenckich. Wyniki te wskazywały, że wybory prezydenckie z poparciem blisko 80 proc. wyborców wygrał ubiegający się o szóstą kadencję na stanowisku prezydenta Aleksandr Łukaszenko. Oficjalne wyniki wyborów podane przez białoruską CKW w poniedziałek rano dały Łukaszence jeszcze większą przewagę - według tych wyników uzyskał w wyborach 80,23 proc. głosów.

Cichanouska, nie uznała wyników wyborów i ogłosiła, że w rzeczywistości to ona jest zwyciężczynią, a wybory zostały sfałszowane. Następnie poinformowała o złożeniu protestu wyborczego.

W poniedziałek wieczorem w Mińsku znów doszło do starć, w których - co potwierdziło białoruskie MSW - zginął jeden z protestujących. W kolejnych dniach liczba ofiar protestów zwiększyła się do dwóch.

We wtorek szef MSZ Litwy podał informację, że Cichanouska znajduje się na Litwie. W opublikowanym następnie przez byłą kandydatkę na prezydenta oświadczeniu wideo stwierdziła ona, że choć sądziła, iż kampania wyborcza ją zahartowała, ale - jak się okazało - nadal pozostała słabą kobietą. - To, co się dzieje, nie warte jest ludzkiego życia. Dzieci są najważniejsze - podkreśliła.

We wtorek wieczorem w Mińsku doszło do kolejnych protestów. Rosyjska agencja TASS poinformowała o rozbiciu przez OMON demonstracji w Mińsku.

W środę MSW Białorusi poinformowało o użyciu przeciwko demonstrantom broni palnej.

Od środy pojawiają się informacje o strajkach w białoruskich przedsiębiorstwach. Z kolei w czwartek władze zaczęły wypuszczać z aresztów uczestników protestów.

W piątek białoruska CKW ogłosiła oficjalne wyniki wyborów - Łukaszenko miał w nich otrzymać 80,1 proc. głosów. Tego samego dnia Cichanouska wezwała w umieszczonym w internecie apelu do ponownego przeliczenia oddanych w wyborach głosów i wezwała Białorusinów, by podpisywali internetową petycję w tej sprawie. Cichanouska wezwała też burmistrzów białoruskich miast do organizowania w weekend pokojowych demonstracji. Tego samego dnia rywalka Łukaszenki powołała radę Koordynacyjna, która ma zjednoczyć wszystkie siły polityczne i społeczne w kraju.

W piątek wieczorem przed budynkiem białoruskiego parlamentu demonstrowało około 5 tysięcy ludzi. Od siedziby władzy dzieliło ich zaledwie 20 funkcjonariuszy OMON, którzy stali spokojnie z opuszczonymi tarczami. Do demonstracji doszło też w Grodnie, a w Lidzie do demonstrujących mieli dołączyć milicjanci.

W niedzielę 16 sierpnia na Placu Niepodległości w Mińsku zorganizowano wiec poparcia dla Łukaszenki. Jego uczestnicy zwożeni są autokarami. Część przymusowych zwolenników prezydenta uciekła z placu.

Również w niedzielę o 14 organizowany jest kolejny wielki marsz przeciwników Aleksandra Łukaszenki.

- Odpowiednie oświadczenie obecnie jest przygotowywane – powiedziała „Rzeczpospolitej” Anna Krasulina, przedstawicielka sztabu Swiatłany Cichanouskiej. – Oczekujemy, że Zachód zaakceptuje wybór narodu Białorusi i uzna zwycięstwo Cichanouskiej – dodaje. p

Więcej już niedługo na rp.pl i w "Rzeczpospolitej".

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 652
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 651
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 650
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 649
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 647
Materiał Promocyjny
Jakie technologie czy też narzędzia wspierają transformację cyfrową biznesu?