Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

22:57

Dziękujemy za śledzenie dzisiejszej relacji, na kolejne informacje, dotyczące pandemii koronawirusa, zapraszamy w piątek od wczesnego poranka.

22:54

– Jeżeli obostrzenia będą nawet najsurowsze, ale ludzie zdecydują się je ominąć, to znajdą rozwiązanie. No, chyba, że będzie metoda chińska – jak wyszedłeś z kwarantanny, to ci zaspawamy drzwi. Ale to w naszych warunkach nie przejdzie – powiedział prof. Włodzimierz Gut, wirusolog.

22:37

Kanclerz Niemiec Angela Merkel chce, by Komisja Europejska zdecydowała, do kiedy w krajach członkowskich powinny być zamknięte stoki narciarskie.

22:18

Bezzwrotne dotacje, najbardziej cenione przez biznes, mają płynąć do przedsiębiorstw już od stycznia 2021 r. Z nowej tarczy finansowej, zapowiedzianej dziś przez premiera Mateusza Morawieckiego, cieszyć się mogą firmy działające w nielicznych wskazanych przez rząd branżach.

22:09

Z danych rządowych wynika, że dla pacjentów z koronawirusem w polskich szpitalach pozostało 17 035 wolnych łóżek (44,05 proc. wszystkich „covidowych”).

21:55

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski trafił do szpitala. We wtorek poinformował, że jest zakażony koronawirusem. Według nieoficjalnych informacji nie doszło do gwałtownego pogorszenia stanu zdrowia Majchrowskiego. Jego współpracownicy mówią raczej o „prewencyjnej wizycie”.

21:43

Resort zdrowia poinformował dziś, że w ciągu doby liczba hospitalizowanych po zakażeniu SARS-CoV-2 spadła o 483. To najwyższy dobowy spadek liczby pacjentów z Covid-19 odnotowany w naszym kraju.

21:29

Senacka Komisja zdrowia już jutro o 8.00 rano spotka się, by rozpatrzyć wnioski, zgłoszone na 18. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem Covid-19.

21:25

Jak podało dziś Ministerstwo Zdrowia, liczba osób objętych kwarantanną spadła o 0,17 proc. i wynosi 338 190.

21:21

Organizacje społeczne, instytucje i osoby prywatne wystosowały list otwarty do prezydenta i premiera, domagając się nowej strategii społecznej polityki państwa. „Bez całościowego planu obejmującego horyzont co najmniej 2040 roku, bez zintegrowania działań wielu resortów, nie będziemy w stanie jako społeczeństwo – a to nasza wspólna odpowiedzialność – odpowiedzieć na wyzwania związane z rozwojem usług społecznych i zdrowotnych oraz procesem deinstytucjonalizacji usług” – piszą sygnatariusze listu. Chodzi o proces przechodzenia od opieki świadczonej w instytucjach do usług świadczonych w rodzinie i środowisku. O tym, jak trudno w zmieniających się warunkach świadczyć odpowiednią pomoc, przekonują się podopieczni m.in. domów opieki społecznej i ich pracownicy za sprawą pandemii Covid-19.

21:00

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł w czwartek obywateli przed łamaniem wprowadzonych obostrzeń. Zauważył, że będzie to grozić kolejnym ogólnokrajowym lockdownem po Nowym Roku. Chwaląc tych, którzy przestrzegali ograniczeń w listopadzie, Johnson zauważył, że ich działania zapobiegły „przytłoczeniu” systemu opieki zdrowotnej.

– Jeśli teraz odpuścimy, ryzykujemy na nowo utratę kontroli nad tym wirusem, zaprzepaszczając nasze dotychczas wywalczone z trudem osiągnięcia – powiedział dziennikarzom premier Wielkiej Brytanii.

20:52

20:06

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski trafił do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie – informuje Onet. W poniedziałek poinformował on o tym, że ma koronawirusa. Stan prezydenta jest stabilny i jak informują nieoficjalnie urzędnicy, wizyta ma bardziej charakter profilaktyczny.

19:50

Pandemia zachwiała poczuciem bezpieczeństwa Polaków. Coraz więcej osób skłania się do zakupu ubezpieczenia na życie i zdrowie.

19:24

Otwarte wyciągi narciarskie i zamknięta baza noclegowa mogą skłaniać do obchodzenia prawa. I nie poprawią raczej sytuacji zdrowotnej – pisze w komentarzu Tomasz Pietryga, wicenaczelny „Rzeczpospolitej”.

19:00

W Nowym Jorku prawie 7 tys. nowych przypadków koronawirusa. Liczba zgonów, zanotowanych w ciągu ostatniej doby, najwyższa od maja – 67.

18:29

Turcja poinformowała o potwierdzeniu rekordowej liczby 29 132 nowych zakażeń koronawirusem. 174 zgony to także największy dobowy przyrost ofiar z Covid-19.

17:59

AstraZeneca przeprowadzi kolejne globalne testy swojej szczepionki na koronawirusa, w celu potwierdzenia wskaźnika jej skuteczności. Wcześniej koncern i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyznali się do błędu podczas poprzednich testów.

Początkowo twierdzili, że średnia skuteczność ich szczepionki wynosi 70 proc.: 62 proc. przy przyjęciu dwóch dawek i 90 proc. przy jednej dawce. Mene Panglos, szef działu badań biofarmaceutycznych i rozwoju w AstraZeneca przyznał jednak w wywiadzie dla „New York Timesa”, że podczas testów doszło do pomyłki w dawkowaniu.

17:30

29 003 nowych przypadków koronawirus we Włoszech. Czwartek był w tym kraju jednym z najbardziej tragicznych dni od początku epidemii. Zmarło kolejnych 822 pacjentów z Covid-19.

17:27

498 chorych z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem SARS-CoV-2 zmarło w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii.

16:57

Łódzki abp Grzegorz Ryś wydał zarządzenie o bezpieczeństwie i zasadach sanitarnych, wprowadzonych w związku z pandemią, które powinny być bezwzględnie przestrzegane w instytucjach kościelnych i zachowywane w czasie mszy – informuje „Dziennik Łódzki”. Od tej pory „wszyscy szafarze Eucharystii (w tym również celebransi) mają obowiązek, podczas udzielania Komunii św., noszenia maseczek zakrywających usta i nos”.

16:35

Premierzy Polski i Węgier Mateusz Morawiecki i Viktor Orban potwierdzili podczas konferencji prasowej, że oba kraje zdecydowały się zawetować budżet UE na lata 2021-2027, który ma być ścisłe powiązany z praworządnością w krajach członkowskich.

Mateusz Morawiecki stwierdził, że już w lipcu z powodu pandemii zapadła decyzja o pomocy dla państw, które ucierpiały z powodu osłabienia gospodarki. – Kryzys epidemiczny, z którym mamy do czynienia, jest wyjątkowej natury. Postanowiliśmy w lipcu zaaplikować instrumenty, który pomogą najbardziej poturbowanym krajom. Dyskusje zakończyły się sukcesem – powiedział polski premier.

16:05

Rozpoczęte w środę zgrupowanie kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej zostało zakończone po jednym dniu. Przeprowadzone testy wykazały zakażenie koronawirusem u sześciu zawodniczek i jednej osoby ze sztabu.

15:50

Nie ma sensu dyskusja w Sejmie o tym, kto ma krew na rękach i kto odpowiada za wyjście ludzi na ulice podczas pandemii koronawirusa – powiedział Wirtualnej Polsce prof Krzysztof Simon. 

15:39

Aktywność koronawirusa w różnych regionach świata potrwa jeszcze około półtora roku – oceniła Natalja Pszenicznaja, zastępca dyrektora ds. klinicznych i analitycznych w Centralnym Instytucie Epidemiologii Rospotrebnadzoru.

15:19

Statystyki dotyczące liczby zgonów, spowodowanych przez Covid-19, w Stanach Zjednoczonych:

15:16

Już 137 deputowanych do rosyjskiej Dumy było lub jest nadal zakażonych koronawirusem. 21 jest obecnie leczonych w szpitalu – poinformował w czwartek przewodniczący izby Wiaczesław Wołodin. W Dumie Państwowej zasiada łącznie 450 deputowanych.

15:10

Nowy program pomocowy Polskiego Funduszu Rozwoju dla firm z branż najmocniej dotkniętych skutkami drugiej fali pandemii ogłosił w czwartek rząd. Program ma mieć wartość od 35-40 mld zł.

15:02

14:45

Koronawirus może powodować powikłania nawet u osób zdrowych i młodych. Do lekarzy zaczynają zgłaszać się osoby, które wcześniej nie miały problemów ze słuchem. Skarżą się na nagłą głuchota, szumy uszne, zapalenie ucha czy niedosłuch. Z prof. Piotrem Skarżyńskim z Centrum Słuchu i Mowy Medincus, laryngologiem, foniatrą i audiologiem, rozmawia Karolina Kowalska.  

14:28

14:04

14:02

13:44

Koncern AstraZeneca i naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przyznali się do błędu podczas testów skuteczności swojej szczepionki na Covid-19.

13:30

W Finlandii w ciągu doby wykryto 496 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – łączna liczba zakażeń wykrytych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 23 148.

13:08

Premier Turyngii ogłosił, że w powiecie Hildburghausen ruszą masowe testy dzieci pod kątem COVID-19. Testy mają wykazać w jakim wymiarze zakażenia wśród dzieci przyczyniają się do rozprzestrzeniania się epidemii koronawirusa.

Ina FASSBENDER / AFP

Ina FASSBENDER / AFP

12:32

Grecja przedłużyła ogólnokrajowy lockdown do 7 grudnia w związku z wciąż rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2.

12:31

Szwedzki książę Filip, piąty w kolejce do tronu i jego żona, Sofia, są zakażeni koronawirusem – poinformowała szwedzka rodzina królewska.

Maja Suslin/TT / TT News Agency / AFP

Maja Suslin/TT / TT News Agency / AFP

12:07

W Szwajcarii w ciągu doby wykryto 4509 nowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło 79 chorych na COVID-19.

11:43

Minister zdrowia Francji Olivier Veran oświadczył, że liczba dobowych zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 we Francji może osiągnąć 5 tysięcy dziennie w drugim tygodniu grudnia, co umożliwi dalsze łagodzenie obostrzeń.

AFP

AFP

11:08

Węgry nie planują dalszych obostrzeń, aby spowolnić tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa – poinformował szef kancelarii Viktora Orbana, Gergely Gulyas.

11:01

Liczba testów przeprowadzonych w ciągu doby wyniosła 45 tysięcy co przełożyło się na 16 687 wyników pozytywnych. Oznacza to odsetek testów pozytywnych na poziomie 37,08 proc.

10:58

Premier Mateusz Morawiecki przekonuje, że w ramach nowej tarczy finansowej PFR do wybranych firm trafi 35 mld zł.

10:40

Średnia dobowa liczba zakażeń koronawirusem z ostatnich 7 dni na 100 tysięcy mieszkańców spadła w Polsce do poziomu 17 476.

10:37

Wskaźnik liczby zakażeń w Polsce na 100 tysięcy mieszkańców w ciągu 7 dni spadł do poziomu 45,57 – trzeci dzień z rzędu był niższy od poziomu 50, przekroczenie którego było podstawą do wprowadzenia obecnych obostrzeń. Przy obliczaniu wskaźnika nie braliśmy pod uwagę ponad 20 tysięcy nieraportowanych wcześniej zakażeń, o których Ministerstwo Zdrowia poinformowało 24 listopada, ponieważ nie zostały one przypisane do konkretnych dni.

10:32

16 687 zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. 580 zgonów chorych na COVID-19.

10:20

Wojna z wirusem jeszcze się nie zakończyła, ale na pewno nie zostawimy przedsiębiorców, nie zostawimy pracowników samym sobie.

Premier Mateusz Morawiecki

10:19

10:16

10:15

Wdrażamy tarczę 2.0

Premier Mateusz Morawiecki

10:14

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowanych w Polsce jest 21 636 osób. Od środy liczba pacjentów spadła o 483 (spadek o 2,18 proc.) – to drugi dzień spadku liczby hospitalizowanych z powodu COVID-19 z rzędu.

10:12

Gospodarka i stan epidemii to dwa mechanizmy bezpośrednio ze sobą powiązane. Przed nami kolejne trudne miesiące i nie wiemy dokładnie kiedy pozbędziemy się epidemii na dobre.

Premier Mateusz Morawiecki

10:11

Od naszej wspólnej odpowiedzialności zależy jak szybko będziemy w stanie wyjść z tego gospodarczego dołka.

Premier Mateusz Morawiecki

10:10

Państwo polskie nie zostawiło przedsiębiorców i pracowników samych sobie w czasie kryzysu

Premier Mateusz Morawiecki

10:09

Widzimy, że wśród podstawowych parametrów ekonomicznych i gospodarczych mamy też jasne światełka w tunelu, które wskazują że Polska idzie w dobrym kierunku

Premier Mateusz Morawiecki

10:08

Od 9 miesięcy cały świat zmaga się ze skutkami pandemii nie tylko w obszarze zdrowotnym, ale i gospodarczym. Widzimy, że nasze instrumenty walki z kryzysem przynoszą rezultaty

Premier Mateusz Morawiecki

10:00

Liczba zajętych respiratorów wzrosła w ciągu doby o 36. Dla chorych na COVID-19 wolnych jest 951 respiratorów.

9:57

Środki mające na celu spowolnienie rozprzestrzeniania się koronawirusa w Niemczech będą obowiązywały co najmniej do końca grudnia i być może dłużej – powiedziała kanclerz Angela Merkel w parlamencie.

AFP

AFP

9:56

Ludzie we Francji będą mogli wrócić do normalnego życia jesienią 2021, o ile program szczepień przeciw Covid-19 będzie dobrze funkcjonował – powiedział doradca naukowy francuskiego rządu Arnaud Fontanet

9:33

Sytuacja epidemiczna w Finlandii pogarsza się gwałtownie w ostatnich dniach – poinformowała premier Finlandii Sanna Marin.

9:20

Będę szczęśliwy, jeśli uda nam się zaszczepić w kwietniu

Dr Michał Sutkowski, prezes warszawskich lekarzy rodzinnych w rozmowie z RMF FM

9:04

9:01

8:44

Liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 wykrytych w ciągu doby w Rosji osiągnęła rekordowy poziom 25 487. Rekordowa jest też dobowa liczba zgonów chorych na COVID-19 – 524.

8:22

Przyspieszenie, jakiego nabrały pracę nad szczepionkami budzą pewne wątpliwości. To musi być wszystko sprawdzone.

Michał Sutkowski, prezes Warszawskich Lekarzy rodzinnych w rozmowie z RMF FM

8:17

W Czechach wykryto w środę 4 931 przypadków koronawirusa SARS-CoV-2 – o około 600 mniej niż tydzień temu, o ok. 900 przypadków mniej niż dzień wcześniej.

8:01

Nowy raport przygotowany przez amerykańskie Centra ds. Prewencji i Kontroli Chorób (CDC) zawiera szacunki, z których wynika, że w USA wykrywane jest co ósme zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Justin HAMEL / AFP

Justin HAMEL / AFP

7:44

Delikatna stabilizacja, która jest bardzo krucha i w każdej chwili może się załamać – mówił o obecnej sytuacji epidemicznej w Polsce prof. Robert Flisiak, członek doradzającej premierowi ws. pandemii Rady Medycznej w rozmowie z TVN24.

Fotorzepa, Jakub Czermiński

Fotorzepa, Jakub Czermiński

7:19

Rekordowa liczba zakażeń koronawirusem wykrytych w ciągu doby na Ukrainie – 15 331.

6:54

Były premier Sudanu, Sadiq al-Mahdi, zmarł w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 trzy tygodnie po hospitalizacji w ZEA.

6:35

Liczba zgonów chorych na COVID-19 w Niemczech przekroczyła 15 tysięcy.

Odd ANDERSEN / POOL / AFP

Odd ANDERSEN / POOL / AFP

6:27

22 268 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Niemczech, 389 zgonów chorych na COVID-19.

6:24

6:05

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach PIT/CIT sprzęt przekazywany pracownikom do home office – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

6:04

6:01

W Chinach wykryto dziewięć nowych, lokalnych zakażeń w Mongolii Wewnętrznej (łącznie w całym kraju wykryto w ciągu ostatniej doby 21 zakażeń).

5:47

W Indiach w ciągu doby wykryto 44 489 zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 – od 19 dni liczba wykrywanych w Indiach zakażeń jest mniejsza od 50 tysięcy. Liczba zgonów chorych na COVID-19 wzrosła w ciągu doby o 524 – do 135 223.

5:44

Palestyna negocjuje z Rosją możliwość produkowania na terenie autonomii szczepionki przeciw COVID-19, Sputnik V – poinformował ambasador Palestyny w Rosji Abdel Hafiz Nofal w rozmowie z dziennikiem „Izwiestia”.

AHMAD GHARABLI / AFP

AHMAD GHARABLI / AFP

5:30

5:13

W Korei Południowej wykryto 583 nowe zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 w ciągu minionej doby – to największy dobowy wzrost liczby zakażeń od marca. Następuje on w czasie, gdy Korea mierzy się z trzecią falą epidemii, a sytuacja epidemiczna kraju pogarsza się, mimo wprowadzenia nowych środków służących zachowaniu dystansu społecznego.

Jung Yeon-je / AFP

Jung Yeon-je / AFP

4:58

Rosnąca liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w hrabstwie Los Angeles może doprowadzić do braków łóżek dla pacjentów – zarówno na oddziałach „covidowych”, jak i na oddziałach intensywnej terapii w ciągu następnych dwóch do czterech tygodni – alarmuje dyrektor ds. ochrony zdrowia w hrabstwie, dr Christina Ghaly.

4:42

W USA w ciągu ostatniej doby ponownie stwierdzono ponad 2 tysiące zgonów chorych na COVID-19. Od początku epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 w USA w kraju tym były już 22 dni z liczbą zgonów zakażonych koronawirusem przekraczającą 2 tysiące.

4:39

4:36

Nowy pomysł władz na import medyków spoza Polski zagraża życiu i zdrowiu pacjentów – alarmuje samorząd i związkowcy. O sprawie pisze w „Rzeczpospolitej” Karolina Kowalska.

4:34

Pomimo gwałtownego wzrostu liczby zgonów wyceniana na ok. 2,5 mld zł branża funeralna nie przewiduje w 2020 r. wzrostu przychodów i mówi o spadku rentowności – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:32

Śląskie spółki wydobywcze radzą sobie z pandemią znacznie lepiej niż wiosną, kiedy z powodu lawinowych zakażeń wśród górników musiały zamknąć część zakładów – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:10

Po pandemii może nastąpić wielki exodus medyków za granicę. – Tym razem nie chodzi o pieniądze, lecz o warunki pracy – zgadzają się rekruterzy. O sprawie piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:09

Przedsiębiorca rozliczy w kosztach PIT/CIT sprzęt przekazywany pracownikom do home office – piszemy w „Rzeczpospolitej”.

4:08

Tak zmieniała się liczba hospitalizowanych z powodu COVID-19 w Polsce.

Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

4:07

Tak kształtowały się dobowe liczby zakażeń koronawirusem w Polsce od początku epidemii.

Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

4:05

W Polsce jak dotąd wykryto 924 422 zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2, zmarło 14 988 osób chorych na COVID-19.

Rzeczpospolita

Rzeczpospolita

4:02

W wyniku COVID-19 zmarło na świecie 1 419 567 chorych. W USA w wyniku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zmarły 262 132 osoby, w Brazylii – 170 115, w Indiach – 134 699, w Meksyku – 103 597, w Wielkiej Brytanii – 56 630, we Włoszech – 52 028, we Francji – 50 700, w Iranie – 46 207, w Hiszpanii – 44 037, w Argentynie – 37 714, w Rosji – 37 173, w Kolumbii – 35 860, w Peru – 35 685, w RPA – 21 201.

4:00

Według danych Johns Hopkins University liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 na świecie, potwierdzonych wynikami testów, wynosi obecnie 60 276 951. Najwięcej zakażeń wykryto w USA – 12 769 915. W Indiach wykryto 9 222 216 zakażeń, w Brazylii – 6 118 708, we Francji – 2 221 874, w Rosji – 2 144 229, w Hiszpanii – 1 605 066, w Wielkiej Brytanii – 1 560 872, we Włoszech – 1 480 874, w Argentynie – 1 390 388, w Kolumbii – 1 270 991, w Meksyku – 1 070 487, w Niemczech – 984 015, w Peru – 952 439, w Polsce – 924 422, w Iranie – 894 385, w RPA – 775 502, na Ukrainie – 680 132, w Belgii – 561 803, w Chile – 544 092, w Iraku – 542 187, w Indonezji – 511 836, w Holandii – 506 557 w Czechach – 505 215.

ANDREAS SOLARO / AFP

ANDREAS SOLARO / AFP