04:48
04.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 771
00:15
04.04.2024

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

00:12
04.04.2024

Rosja ostrzega Francję przed wysłaniem żołnierzy na Ukrainę

Ministrowie obrony Rosji i Francji, Siergiej Szojgu i Sébastien Lecornu, odbyli rozmowę telefoniczną. "Nawiązując do oświadczeń Pałacu Elizejskiego w sprawie wysłania francuskiego kontyngentu na Ukrainę, Siergiej Szojgu wskazał, że praktyczna realizacja tych słów spowodowałaby problemy dla samej Francji" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Rosji. O poprzedniej rozmowie Szojgu i Lecornu informowano w październiku 2022 r.

00:05
04.04.2024

Alarm powietrzny na Ukrainie

Siły Powietrzne Ukrainy podały, że wojska rosyjskie wystrzeliły grupę dronów bojowych Shahed. Według tego źródła, maszyny nadlatują nad Ukrainę z kierunku północno-wschodniego. W obwodach sumskim i charkowskim ogłoszono alarm powietrzny

23:54
03.04.2024

Prace nad umową Ukrainy z Portugalią

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że podczas rozmowy z nowym premierem Portugalii, Luísem Montenegro, omówił realizację wcześniejszych umów obronnych między Ukrainą a Portugalią. "Poleciliśmy zespołom rozpoczęcie prac nad przygotowaniem dwustronnej umowy o bezpieczeństwie w ramach deklaracji G7" - przekazał.

23:49
03.04.2024

Ostrzał na północy Ukrainy

W środę wojska rosyjskie jedenaście razy ostrzeliwały tereny przygraniczne obwodu sumskiego - podała miejscowa administracja wojskowa informując, że odnotowano 46 eksplozji. Według tego źródła, jedna osoba zginęła, a dwie, w tym dziecko, zostały ranne.

23:38
03.04.2024

Walki w Donbasie

W ciągu ostatniej doby siły Ukrainy odparły dziesięć ataków Rosjan na kierunku Bachmutu i osiem na kierunku Awdijiwki - podało ukraińskie dowództwo.

23:27
03.04.2024

Obwód biełgorodzki. 27 osób w szpitalach po ukraińskich atakach

Szef służb medycznych obwodu biełgorodzkiego Andriej Ikonnikow przekazał rosyjskim mediom informacje o liczbie osób zabitych i rannych w ukraińskich atakach na terenie regionu. Według niego, w placówkach medycznych przebywa 27 rannych, w tym jedno dziecko, zaś stan siedmiu osób jest ciężki. Według Ikonnikowa, od 12 marca w obwodzie biełgorodzkim zginęło 26 osób, a 161 zostało rannych.

23:19
03.04.2024

Doniesienia o zniszczeniu kolumny rosyjskich pojazdów  

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Ihor Kłymenko podał, że na kierunku wschodnim żołnierze jednostki specjalnej Omega-1 Gwardii Narodowej rozbili kolumnę rosyjskich pojazdów opancerzonych. W serwisie Telegram polityk opublikował nagranie, które ma pokazywać fragment ataku.

23:10
03.04.2024

Spotkanie Kułeba-Szijjártó

W Brukseli odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Węgier, Dmytro Kułeby i Pétera Szijjártó. "Zgodziliśmy się, że w ostatnich tygodniach podjęto szereg kroków w celu przezwyciężenia problemów w naszych stosunkach dwustronnych" - napisał w serwisie X (dawniej Twitter) Kułeba. "W duchu tego pozytywnego trendu oczekujemy bardziej konstruktywnych wydarzeń w nadchodzących dniach i tygodniach" - dodał informując, że spotkanie było długie. Strona ukraińska nie podała szczegółów rozmów Kułeby z Szijjártó.

23:00
03.04.2024

Jewłasz: Ukraina jest gotowa na zmasowane ataki

Rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Ilja Jewłasz ocenił, że Rosjanie nie mogą do ataków na ukraińskie cele wykorzystać wszystkich swoich rakiet, ponieważ zostawiają strategiczną rezerwę na sytuacje awaryjne. - Spodziewamy się i jesteśmy gotowi na zmasowane ataki. Wróg, jak pokazują ostatnie trendy, może użyć do 100 środków napadu powietrznego różnych typów, poruszających się z różnymi prędkościami, na różnych wysokościach, pocisków manewrujących, balistycznych, kierowanych, dronów Shahed - powiedział.

22:52
03.04.2024

Działania wojsk ukraińskich. Syrski złożył Zełenskiemu raport  

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w nagraniu opublikowanym w mediach społecznościowych, że w środę naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy gen. Ołeksandr Syrski przedstawił "długi i szczegółowy" raport o działaniach wojsk ukraińskich "w kluczowych obszarach", w tym o umacnianiu obrony, atakach na rosyjskie pozycje oraz o planach. Syrski mówił, że Ukraina prowadzi wiele prac nad umocnieniem swych terytoriów i pozycji.

22:41
03.04.2024

Ostrzał w obwodzie charkowskim

Charkowska Prokuratura Okręgowa podała, że ok. godz. 18:20 wojsko rosyjskie przeprowadziło atak rakietowy na miasto Merefa. Według tego źródła, Rosjanie użyli pocisku Raduga Ch-59, a w wyniku ostrzału uszkodzone zostały budynki cywilnego przedsiębiorstwa, a 55-letnia kobieta została ranna.

22:32
03.04.2024

Ukraińcy informują o odkryciu rosyjskich składów na Krymie

Ukraiński ruch oporu Atesz podał, że jego członkowie monitorują działania sił rosyjskich na Półwyspie Krymskim. W Dżankoj "zidentyfikowano magazyny wykorzystywane przez Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej do przechowywania produktów, mundurów wojskowych i namiotów. Miejsce to pełni także funkcję bazy przeładunkowej" - czytamy w komunikacie.

22:22
03.04.2024

Jewłasz: Ukraińskie służby specjalne są na wysokim poziomie  

Rosja odczuwa potężne ciosy i wielokrotnie skarżyła się, że Ukraina może przeprowadzić potężne operacje, co po raz kolejny świadczy o wysokim poziomie wiedzy i kwalifikacji naszych służb specjalnych, które prowadzą takie operacje - powiedział rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Ilja Jewłasz. Dodał, że ukraińskie siły specjalne są w stanie razić obiekty rosyjskiej infrastruktury, zwłaszcza rafinerie ropy naftowej, z dość dużej odległości.

21:59
03.04.2024

Dywersanci w obwodzie sumskim

W ubiegłym tygodniu trzy rosyjskie grupy dywersyjne atakowały obwód sumski - podał szef lokalnych władz Wołodymyr Artiuch. Przekazał on, że Rosjanie zostali zatrzymani przez ukraińską straż graniczną i ponieśli straty bojowe. Artiuch poinformował, że w 2023 r. odnotowano 52 próby wkroczenia na teren obwodu sumskiego rosyjskich grup dywersyjnych.

21:38
03.04.2024

Ukraińskie dowództwo o sytuacji na froncie  

W ciągu ostatniej doby wojska rosyjskie przeprowadziły na cele na Ukrainie pięć ataków rakietowych, 50 uderzeń z powietrza oraz 37 ataków za pomocą wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

21:19
03.04.2024

Działania Sił Powietrznych Ukrainy

W ciągu ostatniej doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło 14 uderzeń na obszary koncentracji siły żywej, uzbrojenia oraz sprzętu wojsk rosyjskich oraz atak na stanowisko ogniowe rosyjskiego przeciwlotniczego systemu rakietowego - podało ukraińskie dowództwo.

Z kolei ukraińskie jednostki rakietowe uderzyły w dwa miejsca koncentracji sił rosyjskich, system artyleryjski, stację radarową, stację do walki elektronicznej oraz punkt dowodzenia bezzałogowych statków powietrznych - brzmi komunikat.

20:58
03.04.2024

Walki na Ukrainie  

W codziennym komunikacie dotyczącym działań na froncie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy oświadczył, że w ciągu ostatniej doby doszło do 54 starć bojowych.

Według ukraińskiego dowództwa, Rosjanie przeprowadzali ostrzał celów w obwodach charkowskim, czernihowskim, sumskim, ługańskim, donieckim, zaporoskim i chersońskim.

Ukraińcy podali też, że ich wojska utrzymują przyczółki na lewym brzegu Dniepru (obwód chersoński). W tym rejonie w ciągu ostatniej doby Rosjanie mieli przeprowadzić cztery ataki, a wieś Krynky w obwodzie chersońskim znalazła się pod ostrzałem rosyjskiej artylerii.

20:40
03.04.2024

Ostrzał w obwodzie dniepropietrowskim

W ciągu dnia wojsko rosyjskie trzykrotnie ostrzelało region Nikopola z artylerii, w rejonie nikopolskim odnotowano osiem uderzeń dronów kamikadze - podał szef władz obwodu dniepropietrowskiego Serhij Łysak. Przekazał, że uszkodzony został obiekt infrastruktury oraz prywatna firma, nie było ofiar w ludziach.

20:20
03.04.2024

Zełenski: Rosja nie rozumie niczego poza siłą

Zachodni partnerzy Ukrainy powinni wspierać ukraińską odpowiedź na rosyjskie ataki - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Czytaj więcej

Ataki Ukrainy na terenie Rosji. Zełenski: Zachód powinien nas wspierać
19:56
03.04.2024

Wielka Brytania przekaże Ukrainie sprzęt do rozminowania  

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii podpisało umowę z firmą Pearson Engineering na odnowienie podarowanego przez armię brytyjską sprzętu do rozminowania, który ma zostać następnie przekazany Ukrainie. Umowa to część ogłoszonego w październiku wartego 100 mln funtów pakietu pomocy w rozminowaniu.

19:38
03.04.2024

Ostrzał Dniepru. Wiadomo, jakiego pocisku użyli Rosjanie

We wtorek 2 kwietnia wojska rosyjskie ostrzelały Dniepr. Rzecznik ukraińskich Sił Powietrznych Ilja Jewłasz przekazał w środę, że Rosjanie użyli kierowanego pocisku rakietowego klasy powietrze-ziemia Raduga Ch-59. Jewłasz poinformował, że pocisk został zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną. - Niestety, rakieta spadła na gęsto zaludniony obszar miasta i doprowadziła do dość poważnych zniszczeń i obrażeń u ludzi - dodał rzecznik.

- Stale apelujemy do obywateli, by nie ignorowali alarmu powietrznego, gdyż nawet zestrzelenie rakiety nie gwarantuje, że zagrożenie minęło. Bardzo często głowica bojowa eksploduje bezpośrednio po zetknięciu z ziemią i, niestety, prowadzi to do tak fatalnych skutków - podkreślił.

Ukraińskie władze informowały wcześniej, że w wyniku ostrzału Dniepru uszkodzone zostały budynki mieszkalne i oświatowe, a 18 osób, w tym pięcioro niepełnoletnich, odniosło obrażenia.

19:19
03.04.2024

Naloty w obwodzie sumskim

Szef Sumskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wołodymyr Artiuch powiedział, że od początku roku w obwodzie sumskim odnotowano 412 rosyjskich nalotów. Dodał, że wojsko rosyjskie najczęściej używa kierowanych bomb lotniczych.

18:58
03.04.2024

Zełenski odznaczył żołnierzy

Z informacji opublikowanych w serwisie internetowym prezydenta Ukrainy wynika, że Wołodymyr Zełenski uhonorował 408 obrońców Ukrainy odznaczeniami państwowymi za odwagę w obronie Ukrainy i bezinteresowne wykonywanie obowiązków wojskowych. W 352 przypadkach odznaczenia zostały przyznane pośmiertnie.

18:37
03.04.2024

Szijjártó: Ukraina nie zostanie w lipcu zaproszona do NATO

Po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych państw NATO szef MSZ Węgier Péter Szijjártó powiedział w rozmowie z węgierskimi dziennikarzami, iż jest "oczywiste", że na szczycie NATO w Waszyngtonie, który ma odbyć się w lipcu z okazji 75-lecia Sojuszu, Ukraina nie zostanie zaproszona do NATO.

Według ministra, NATO chce zwiększyć swą koordynacyjną rolę w dostarczaniu Ukrainie broni i szkoleniu ukraińskich żołnierzy, a Węgry nie chcą brać w tym udziału.

- NATO jest sojuszem obronnym - mówił Szijjártó. - Węgry odrzucą każdą propozycję, która przekształciłaby NATO w sojusz ofensywny, ponieważ prowadziłoby to do poważnego niebezpieczeństwa eskalacji - zadeklarował.

18:17
03.04.2024

Pensje w Rosji. Miszustin odpowiada komunistom

Giennadij Ziuganow, szef Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej, mówił na posiedzeniu izby niższej parlamentu, Dumy, o dużej liczbie biednych Rosjan i średniej pensji wynoszącej 20 tys. rubli. Premier Rosji Michaił Miszustin oświadczył, że nie zgadza się z tymi twierdzeniami. - Mogę pokazać wyliczenia. Wiemy to od pracodawców - zaznaczył. Według Miszustina, przeciętne wynagrodzenie w Rosji wynosi 73 tys. rubli, a realny roczny wzrost dochodów wynosi 5,6 proc.

17:58
03.04.2024

Senior ranny w rosyjskim ostrzale

Ukraińska policja podała, że ok. godz. 11:00 wojska rosyjskie przeprowadziły artyleryjski ostrzał miejscowości Kupjanśk-Wuzłowyj (rejon kupiański, obwód charkowski), w wyniku czego ranny i hospitalizowany został 70-letni mężczyzna. Śledczy wszczęli postępowanie karne.

npu.gov.ua

17:39
03.04.2024

Proukraińskie ulotki na Krymie

Działacze ruchu Żółtej Wstążki podali, że na terenie anektowanego przez Rosję Symferopola na Krymie rozdawali ulotki i naklejki patriotyczne.

17:18
03.04.2024

Śledztwo dot. korupcji na Ukrainie. Wśród podejrzanych były doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy

Narodowe Biuro Antykorupcyjne Ukrainy (NABU) i Specjalna Prokuratura Antykorupcyjna Ukrainy (SAP) poinformowały o podejrzeniach wobec siedmiu członków grupy, na czele której miał stać były doradca Kancelarii Prezydenta Ukrainy. W sprawie chodzi o fundusze ukraińskiego państwowego przedsiębiorstwa kolejowego Ukrzaliznycia i pieniądze na zakup transformatorów w czasie stanu wojennego. Według śledczych, transformatory zostały sprzedane przedsiębiorstwu po zawyżonej cenie, w związku z czym Ukrzaliznycia poniosła straty w wysokości 94,8 mln hrywien (9,62 mln zł), które mieli zając członkowie grupy przestępczej.

16:57
03.04.2024

Ukraina: 10 lat więzienia dla kobiety za kolaborację

O sprawie informuje Prokuratura Generalna Ukrainy. Według tego źródła, mieszkanka Chersonia, uhonorowana tytułem Artystki Ludowej Ukrainy pracownica teatru, została zaocznie skazana za kolaborację. Według ukraińskich śledczych, po zajęciu miasta przez wojska rosyjskie oskarżona poszła na współpracę z Rosjanami - angażuje się w działalność propagandową, wystąpiła podczas koncertu z okazji anektowania przez Rosję czterech ukraińskich obwodów.

Kobieta została skazana na 10 lat pozbawienia wolności, pozbawienie praw do pełnienia funkcji w zakresie 12 lat i konfiskatę mienia. Skazana przebywa na terytorium niekontrolowanym przez Ukrainę, termin odbywania kary będzie liczony od chwili jej zatrzymania.

pgo.gov.ua

16:36
03.04.2024

Minister z Czech: Potrzeba więcej pieniędzy na pociski dla Ukrainy  

- Potrzebujemy więcej pieniędzy na te pociski. Potrzebujemy więcej pocisków dla Ukrainy, ponieważ Rosja wciąż jest w stanie wyprodukować ich znacznie, znacznie więcej niż Ukraina ma na linii frontu. Niestety, podczas wojny ta matematyka ma znaczenie - powiedział minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavský. - Chcemy, aby Ukraina była w stanie bronić się przed rosyjską agresją – dodał polityk.

16:17
03.04.2024

Ostrzał w obwodzie donieckim  

Wojska rosyjskie ostrzelały Sełydowe (rejon pokrowski obwodu donieckiego) za pomocą pocisków rakietowych - podał szef donieckich władz regionalnych Wadym Fiłaszkin informując, że uszkodzonych zostało 12 budynków wielopiętrowych, osiem mieszkalnych i siedem administracyjnych. Brak doniesień o ofiarach.

15:57
03.04.2024

Na lotnisku wojskowym Belbek pod Sewastopolem stacjonuje 30 statków powietrznych

Na lotnisku mają znajdować się m.in. 10 samolotów Su-27/30, 4 ciężkie myśliwce MiG-31, 6 myśliwców MiG-29.

15:38
03.04.2024

Zełenski: Do 1 czerwca Rosja chce zmobilizować 300 tys. żołnierzy

Wołodymyr Zełenski mówił o tym w czasie wspólnej konferencji prasowej z prezydentem Finlandii, Aleksandrem Stubbem. Zełenski mówił jednocześnie, że Ukraina nie musi zmobilizować 500 tys. żołnierzy, jak wcześniej sugerowano i „będzie szukać sił w ramach Sił Zbrojnych Ukrainy” aby „ci, którzy dotychczas nie byli na froncie, trafili na front”.

15:28
03.04.2024

Dwa rosyjskie bombowce strategiczne Tu-95MS odbyły lot nad Morzem Barentsa i Morzem Norweskim

Lot bombowców, na różnych etapach, monitorowały myśliwce innych krajów — informuje Ministerstwo Obrony Rosji. Lot trwał pięć godzin. Bombowce eskortowały myśliwce Su-35.

15:13
03.04.2024

Obwód kurski: Zmarła kobieta ranna w ostrzale obwodu z 31 marca

Gubernator obwodu kurskiego, Roman Starowojt, poinformował, że kobieta ranna w ostrzale wsi Tetkino z 31 marca zmarła w szpitalu z powodu odniesionych ran. 31 marca Starowojt informował, że kobieta została raniona odłamkami w czasie ostrzału wsi przez Ukraińców.

14:44
03.04.2024

Zełenski: Tylko w marcu Rosja wykorzystała ponad 400 rakiet różnego typu przeciw Ukrainie

„Nasze miasto liczące ponad milion osób, Charków, był obiektem uderzeń rakiet i dronów odkąd zaczęła się pełnowymiarowa wojna. Rosyjscy terroryści zaczęli zrzucać bomby na Charków. Miasto doświadcza codziennie upokorzenia i bólu, a także codziennych strat. Krytyczna infrastruktura jest niszczona, zwykłe budynki mieszkalne burzone codziennie” - napisał w serwisie X Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

14:37
03.04.2024

Nowy prezydent Finlandii z wizytą na Ukrainie

Ukraina jest pierwszym krajem odwiedzanym przez Alexandra Stubba po objęciu przez niego urzędu prezydenta.

14:33
03.04.2024

Dmytro Kułeba spotkał się w Brukseli z Radosławem Sikorskim

Kułeba napisał w serwisie X po spotkaniu, że z polskim ministrem rozmawiał o tym jak „Polska może przyczynić się do obrony ukraińskiej przestrzeni powietrznej przed rosyjskimi rakietami i jak chronić polską przestrzeń powietrzną” przed naruszaniem przez rosyjskie rakiety. „Ukraina jest obecnie jedynym krajem świata, który broni się przed pociskami balistycznymi niemal każdego dnia. To oznacza, że wszystkie zestawy Patriotów dostępne na świecie powinny być dostarczone Ukrainie tak szybko, jak to możliwe” - napisał Kułeba. „Nie ma dla nich ważniejszego miejsca” - dodał.

14:23
03.04.2024

Agencja Ukrinform publikuje zdjęcia ukraińskich obsług moździerzy

13:54
03.04.2024

Gen. Waldemar Skrzypczak przekonuje, że nie należy bać się białoruskiej armii.

Były dowódca wojsk lądowych przypomniał, że Łukaszenko "część sprzętu wojskowego musiał oddać armii rosyjskiej" - chodzi o sytuację z 2022 roku, gdy Rosjanie uzupełniali straty, których doznali na Ukrainie.

Czytaj więcej

Gen. Skrzypczak o armii Białorusi: Polska zniszczyłaby ten złom w trzy godziny
13:16
03.04.2024

Dmytro Kułeba w Brukseli spotkał się z szefem MSZ Danii

Kułeba wyraził „wdzięczność za pomoc wojskową, inwestycje, środki na odbudowę i inna pomoc” jakiej Dania udziela Ukrainie.

12:45
03.04.2024

W wyniku ataku na zakład produkujący drony-kamikadze w Republice Tatarstanu ranni zostali obywatele dziewięciu krajów

Informacje takie przekazują władze Republiki Tatarstanu. Rannych w ataku zostało 14 osób pracujących w zakładach produkujących drony-kamikadze Shahed (sześć osób nadal jest w szpitalach) w tym obywatele: Kirgistanu, Sri Lanki, Zimbabwe, Rwandy, Kongo, Kenii, Nigerii i Sudanu Południowego.

12:17
03.04.2024

Siergiej Ławrow w najbliższej przyszłości odwiedzi Chiny

O wizycie Ławrowa w Chinach poinformowała szefowa MSZ Rosji, Maria Zacharowa. Ławrow ma spotkać się w Chinach m.in. z szefem MSZ Chin, Wangiem Yi. 

12:07
03.04.2024

Thomas Bach kolejną ofiarą pranksterów z Rosji

Rozmowa rosyjskich pranksterów z przewodniczącym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego trwała kilkadziesiąt minut i dotyczyła relacji MKOl z Rosjanami, ich udziale w igrzyskach olimpijskich oraz planowanej przez Kreml na wrzesień organizacji Światowych Igrzysk Przyjaźni w Moskwie i Jekaterynburgu.

Czytaj więcej

Pranksterzy z Rosji ujawniają: Thomas Bach poprosił Ukraińców o pomoc. Kreml reaguje
11:51
03.04.2024

Problem Rosji: świat ma za dużo gazu

Światowe rynki stoją w obliczu nadpodaży gazu. – Zwiększenie podaży gazu na świecie skutkuje coraz niższymi cenami surowca. Niskie ceny są korzystne dla krajów unijnych, które po zaprzestaniu importu gazu z Rosji zwiększyły zakupy LNG – zauważają analitycy Morgan Stanley.

Czytaj więcej

Gazu jest za dużo. Na świecie króluje nadpodaż
11:46
03.04.2024

Czy Władimir Putin weźmie udział w szczycie G20 2 Brazylii?

Dmitrij Pieskow, rzecznik Kremla oświadczył, że Kreml nie zajmuje się jeszcze kwestią obecności Putina w Brazylii. - Będziemy nadal obserwować decyzje strony brazylijskiej, organizatora szczytu, które zostaną podjęte — dodał.

11:21
03.04.2024

Ukraińska straż graniczna: Polscy rolnicy blokują trzy przejścia na granicy Polski z Ukrainą

Andrij Demczenko, rzecznik straży granicznej Ukrainy poinformował, że w związku z blokadą na wjazd z Polski na Ukrainę czeka ok. 400 ciężarówek.

11:16
03.04.2024

Premier Ukrainy rozpoczął wizytę w Estonii

Denys Szmyhal spotkał się w Tallinie z przewodniczącym estońskiego parlamentu, Laurim Hussarem.

11:06
03.04.2024

Nikołaj Patruszew: Ślady od ataku terrorystycznego na halę Crocus City Hall prowadzą do ukraińskich służb specjalnych

- Próbują wmówić nam, że akt terroru nie został popełniony przez kijowski reżim, ale zwolenników radykalnej islamskiej ideologii, prawdopodobnie członków afgańskiej gałęzi ISIS (akronim oznaczający Państwo Islamskie — red.) - powiedział Patruszew występując na forum sekretarzy Rady Bezpieczeństwa państw Szanghajskiej Organizacji Wojskowej. - Jednak ważniejsze jest, by szybko ustalić kto był klientem i sponsorem tej zbrodniczej zbrodni. Ślady prowadzą do ukraińskich służb specjalnych — dodał.

10:30
03.04.2024

W obwodzie mikołajowskim znaleziono dwa pociski kasetowe

Jeden z pocisków znajdował się na dachu garażu, drugi — przy drodze. Pociski zneutralizowano na miejscu, w związku z niemożnością bezpiecznego przetransportowania amunicji kasetowej.

10:27
03.04.2024

Rankiem Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na obwód sumski

W ataku zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

09:58
03.04.2024

Liczba rannych w ataku dronów na miasto Jełabuga w Tatarstanie wzrosła do 14 osób

Sześcioro rannych w ataku ukraińskich dronów pozostaje w szpitalach — podają przedstawiciele władz Republiki Tatarstanu. Większość rannych ma być obywatelami krajów afrykańskich.

09:30
03.04.2024

Pięcioro dzieci rannych w ataku na halę koncertową Crocus City Hall pozostaje w szpitalach

Informacje takie przekazała poszukiwana listem gończym wydanym przez Międzynarodowy Trybunał Karny komisarz ds. praw dzieci przy prezydencie Rosji, Maria Lwowa-Biełowa. Z jej słów wynika, że w ataku zginęło sześcioro dzieci, a siedem zostało rannych. Spośród pięciorga dzieci przebywających w szpitalach dwoje jest w stanie poważnym.

09:24
03.04.2024

Dwie grupy ukraińskich pilotów szkolą się z obsługi F-16 w Danii i USA

Informacje takie przekazał rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy mjr Ilja Jewłasz. Wskazał on też, że kolejna grupa ukraińskich pilotów szkoli się we Francji na mniejszych samolotach. 

09:12
03.04.2024

Uszkodzenia rafinerii w Tatarstanie to punkt zwrotny w zdolności Ukrainy do uderzenia na tyły Rosji

Atak Ukrainy na rosyjską infrastrukturę rafinacji ropy naftowej w Tatarstanie, ponad 1200 kilometrów od granicy z Ukrainą, pokazał nową strategię Ukrainy polegającą na uderzeniu na tyły Rosji – wynika z raportu Instytutu Badań nad Wojną (ISW). Amerykańscy analitycy, powołując się na dane agencji Reuters, zauważają, że uderzenie ukraińskiego drona w trzecią co do wielkości rafinerię ropy naftowej w Tatarstanie w Rosji uszkodziło główną instalację, która odpowiada za około połowę przerobu ropy w tym zakładzie. Reuters, powołując się na własne źródła, zauważył również, że ciągłe ataki ukraińskich dronów na rosyjskie rafinerie doprowadziły do ​​zamknięcia około 14% wszystkich rosyjskich mocy produkcyjnych w zakresie rafinacji ropy.

08:45
03.04.2024

„Rosjanie nie mają siły, aby regularnie przeprowadzać masowe ataki powietrzne”

Obecnie Rosja gromadzi swój sprzęt uderzeniowy, ponieważ nie ma wystarczających sił, aby stale przeprowadzać masowe ataki powietrzne na terytorium Ukrainy – twierdzi rzecznik Sił Powietrznych Sił Zbrojnych Ukrainy Ilja Jewłasz. „Wróg w dalszym ciągu bada naszą sytuację, szuka najbardziej odpowiednich tras, bada lokalizacje naszych systemów obrony powietrznej” – skomentował. Podkreślił, że wojska agresora będą w dalszym ciągu wystrzeliwać drony w małych ilościach, aby kontynuować ich obserwację i badanie tras.

08:38
03.04.2024

44 kraje poparły utworzenie specjalnego trybunału dla Federacji Rosyjskiej

44 państwa w specjalnej deklaracji poparły utworzenie specjalnego trybunału do spraw zbrodni Rosji. Deklaracja podpisana została podczas konferencji „Przywrócenie sprawiedliwości dla Ukrainy” w Hadze. „Deklarujemy nasze zdecydowane potępienie wszelkich międzynarodowych zbrodni popełnionych przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. Czyny te, w tym próba nielegalnej aneksji regionów Ukrainy, stanowią rażące naruszenie Karty Narodów Zjednoczonych oraz prawa międzynarodowego, z którego wynika odpowiedzialność państwowa Federacji Rosyjskiej oraz zagrażają pokojowi i bezpieczeństwu międzynarodowemu, podważają poszanowanie prawa międzynarodowego porządku opartego na zasadach i podważają wartości demokratyczne” – czytamy w deklaracji.

08:28
03.04.2024

Rosjanie zaatakowali rejon Czernihowa moździerzami i dronami

Armia rosyjska przy użyciu moździerzy i dronów FPV ostrzelała trzy gminy w obwodzie czernihowskim – poinformował Północny Oddział Państwowej Służby Granicznej. „W ciągu dnia wojska rosyjskie atakowały różnego rodzaju bronią wzdłuż granicy obwodu czernihowskiego. Zarejestrowano 49 eksplozji” – relacjonuje POPSG. Funkcjonariusze straży granicznej nie odnotowali informacji o zabitych i rannych w wyniku ostrzału wśród miejscowej ludności.

08:15
03.04.2024

Zmarł chłopiec postrzelony przez Rosjan w obwodzie charkowskim

W środę w szpitalu zmarło 11-letnie dziecko, ranne we wtorek w wyniku ostrzału wroga we wsi Nowoosynowe w obwodzie charkowskim – poinformował Oleg Sinegubow, szef lokalnej administracji. „Okupanci zabili kolejne dziecko. Dziś 11-letni chłopiec zmarł w szpitalu w wyniku obrażeń odniesionych w wyniku ostrzału” – napisał Sinegubow w aplikacji Telegram. Dzień wcześniej z powodu postrzału zginął ojciec chłopca.

08:07
03.04.2024

W ciągu doby Rosjanie ostrzelali 11 miejscowości w obwodzie chersońskim

W ostrzale zginęła jedna osoba — podał Ołeksandr Prokudin, gubernator obwodu.

07:31
03.04.2024

W nocy Rosjanie ostrzelali Sełydowe w obwodzie donieckim

Na miasto miało spaść pięć pocisków wystrzelonych z zestawów przeciwlotniczych S-300 — podaje rada miasta. W wyniku ostrzału uszkodzonych zostało siedem budynków administracyjnych i 12 bloków mieszkalnych oraz osiem domów.

07:27
03.04.2024

Rosyjski resort obrony twierdzi, że rośnie liczba Rosjan chcących uczestniczyć w wojnie

Od początku roku kontrakt z Siłami Zbrojnymi Federacji Rosyjskiej miało podpisać ponad 100 tys. osób — podało Ministerstwo Obrony Rosji. Z komunikatu resortu wynika, że „rośnie liczba osób chcących uczestniczyć w specjalnej operacji wojskowej (tak władze Rosji określają wojnę na Ukrainie — red.)”. „Codziennie do 1 700 osób zgłasza się do punktów rekrutacyjnych w kraju, by rozpocząć służbę wojskową” - podało Ministerstwo Obrony Rosji.

07:24
03.04.2024

Poseł PSL o problemach w rozmowach z Ukrainą

- Ukraińcy chcą za wszelką cenę dopuścić swoje produkty na rynek UE, natomiast nie chcą spełniać standardów, które obowiązują rolników UE. Na tym polega problem, że my tę rywalizację przegramy, jeśli nie nastąpi ograniczenie napływu produktów z Ukrainy — podkreślił Mirosław Maliszewski, prezes Związku Sadowników RP, poseł PSL.

Czytaj więcej

Poseł PSL: Ukraińcy nie chcą iść na kompromis. Rolnicy słusznie się obawiają
06:52
03.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 444 370 żołnierzy, 7 009 czołgów, 13 368 pojazdów opancerzonych, 11 142 zestawy artyleryjskie, 1 025 wyrzutni rakiet, 745 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 796 bezzałogowych statków powietrznych, 2 059 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 14 813 pojazdów (w tym cystern) i 1 838 jednostek sprzętu specjalnego.

06:29
03.04.2024

Rejestr szkód pod auspicjami Rady Europy zbiera już skargi ze strony Ukraińców dotyczące zniszczeń nieruchomości

W tej kategorii oczekuje się między 200 tys. a 600 tys. zgłoszeń. W następnej kolejności ruszy część rejestru pozwalająca na zgłoszenia śmierci bliskiego krewnego, obrażeń, tortur lub przemocy seksualnej czy przymusowych wysiedleń.

Czytaj więcej

Ukraińcy będą walczyć o odszkodowania. Najpierw rejestracja, potem sąd
06:07
03.04.2024

Szefowie MSZ państw NATO będą rozmawiać o stworzeniu funduszu na wsparcie militarne dla Ukrainy

Fundusz miałby być wart 100 mln euro — podaje Reuters.

Czytaj więcej

NATO zaangażuje się bezpośrednio we wsparcie wojskowe dla Ukrainy? Mowa o 100 mld euro
05:39
03.04.2024

Politico: NATO ma przejąć kierownictwo nad tzw. grupą Ramstein od USA

Według informacji „Politico” ma to być forma zabezpieczenia działań grupy koordynującej dostawy broni dla Ukrainy przed sytuacją w której wybory prezydenckie w USA wygrałby Donald Trump.

05:14
03.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie podsumowujące 769 dzień wojny

Nagranie opublikowano na profilu Sztabu na Facebooku.

04:43
03.04.2024

Wywiad wojskowy Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące zniszczenie rosyjskiego zestawu przeciwlotniczego Buk na kierunku zaporoskim

Pozycja zestawu została odkryta przez zwiadowców wywiadu wojskowego, którzy następnie przekazali koordynaty ukraińskim artylerzystom.

04:42
03.04.2024

Kanadyjscy i brytyjscy instruktorzy szkolą ukraińskich żołnierzy z walki w terenie zurbanizowanym

Szkolenie, które odbywa się w Wielkiej Brytanii, obejmuje zajęcie, oczyszczenie i wyzwolenie terenu zurbanizowanego.

04:38
03.04.2024

SBU zatrzymało agentkę FSB, która próbowała zlokalizować lotniska wojskowe i pozycje ukraińskiej obrony przeciwlotniczej w rejonie Krzywego Rogu

Kobieta była szóstym członkiem siatki agentów FSB, którą rozbił ukraiński kontrwywiad. Poprzednich członków siatki zatrzymywano w Dniepropietrowsku i Doniecku. Informacje zbierane przez agentkę FSB miały być wykorzystane przez rosyjską armię do przeprowadzania ataków powietrznych. Zatrzymana jest mieszkanką Krzywego Rogu.

04:36
03.04.2024

Estonia zamierza kupić 18 francuskich haubic samobieżnych Caesar

Francuskie haubice mają znaleźć się w wyposażeniu nowego, samodzielnego batalionu artylerii — wynika z informacji agencji ERR. Obecnie estońska armia dysponuje 24 koreańskimi haubicami samobieżnymi K9.

04:33
03.04.2024

Rosyjska fregata ćwiczyła odpieranie ataku powietrznego na wodach Zatoki Piotra Wielkiego

O ćwiczeniach z udziałem fregaty Rezkij informuje rosyjska Flota Pacyfiku. W czasie ćwiczeń załoga fregaty miała wykryć niewielki, poruszający się nisko cel powietrzny, który został zidentyfikowany jako dron. Następnie marynarze za pomocą sprzętu do walki radioelektronicznej zneutralizowali bezzałogowy statek powietrzny.

04:29
03.04.2024

Szef MSZ Wielkiej Brytanii wezwie państwa NATO do wspólnych wysiłków na rzecz wytwarzania i nabywania amunicji dla Ukrainy

„Cameron podkreśli potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy, która jest bliżej NATO niż kiedykolwiek. Zachęci sojuszników z NATO, aby dołączyli do brytyjskich inicjatyw dotyczących zakupu spełniających standardy NATO pocisków i amunicji dla ukraińskich sił zbrojnych” - głosi oświadczenie brytyjskiego MSZ przed środowym spotkaniem ministrów państw Sojuszu. W oświadczeniu czytamy też, że „wszyscy sojusznicy zgadzają się, że Ukraina dołączy do NATO”.

04:25
03.04.2024

Dwie rosyjskie fregaty uzbrojone w pociski hipersoniczne Cyrkon ćwiczyły na Morzu Barentsa

Jak podaje rosyjska Flota Północna fregaty „Admirał Gorszkow” i „Admirał Kasatonow”, wyposażone w pociski hipersoniczne Cyrkon i pociski manewrujące Kalibr, wzięły udział w ćwiczeniach na Morzu Barentsa, w czasie których załogi fregat miały zniszczyć grupę wrogich okrętów. Ćwiczenie obejmowało m.in. strzelania artyleryjskie do poruszającego się na morzu celu oddalonego o ponad 10 km. Załogi ćwiczyły też odpieranie uderzenia dronów morskich oraz dronów powietrznych i wrogiego lotnictwa. 

04:23
03.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 769 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 769 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na froncie w 769 dniu wojny

PAP

04:22
03.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 769