Gołąb zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa zwolniony po ośmiu miesiącach

Po interwencji indyjskiego oddziału organizacji PETA gołąb podejrzany o szpiegostwo na rzecz Chin został wypuszczony z niewoli po ośmiu miesiącach przetrzymywania w klatce.

Publikacja: 05.02.2024 23:48

Gołąb zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa zwolniony po ośmiu miesiącach

Foto: Adobestock

W maju 2023 r.  policjanci znaleźli w Bombaju gołębia. Ptak miał napis na skrzydłach, ale wiadomość była nieczytelna. Władze podejrzewały, że był on wykorzystywany do szpiegowania.

Zwierzą zostało odesłane do miejscowego szpitala weterynaryjnego w celu zbadania i na czas prowadzenia śledztwa.

Gołąb przebywał w placówce przez kilka miesięcy, po czym jego pracownicy skierowali do policji zapytanie, czy mogą wypuścić ptaka, ponieważ jest zdrowy i nie ma powodu, by przetrzymywać go w klatce.

Czytaj więcej

Wojna w Ukrainie: delfiny nie chcą zabijać komandosów

Ponieważ szpital nie doczekał się odpowiedzi, w sprawę zaangażował się indyjski oddział organizacji PETA (People for the Ethical Treatment of Animals -  Ludzie na rzecz Etycznego Traktowania Zwierząt – międzynarodowa organizacja non-profit walcząca o prawa zwierząt). Policja ostatecznie poinformowała szpital, że ptaka można wypuścić.

Na jakiej podstawie interweniuje PETA?

PETA powołała się na wyrok indyjskiego sądu, który orzekł, że ptaki mają podstawowe prawo do wolności na świeżym powietrzu. Zgodnie z nakazem z 2015 r., umieszczanie ptaków w klatkach w tym kraju jest zabronione.

W 2015 roku nastolatek znalazł w pobliżu granicy z Pakistanem gołębia, na którego piórach widniała naniesiona stemplami wiadomość w języku urdu, ptak miał także pieczęć pakistańskiego dystryktu.

Czytaj więcej

Tresowany waleń na usługach rosyjskiej armii?

- Nie stwierdzono nic niepokojącego, ale zatrzymaliśmy ptaka w areszcie – powiedział wówczas nadinspektor policji Rakesh Kaushal dziennikowi „The Times of India”. Tłumaczył, że w rejonie złapano kilku szpiegów.  

Indyjski sąd wydał wtedy wyrok zakazujący przetrzymywania ptaków w klatkach.

Gołębie w służbie wojska

Według raportów Radio Free Asia, stacji radiowej finansowanej przez rząd USA, Chiny mają specjalną jednostkę wojskową zajmującą się gołębiami wykorzystywanymi do szpiegowania, która stacjonuje  w centrum wsparcia logistycznego Guilin w Kunming w prowincji Yunnan.

Czytaj więcej

Szkolona białucha wybrała życie w Norwegii. I jest uprzejma

Wojsko wykorzystywało już wcześniej gołębie. Podczas I wojny światowej ponad 100 000 gołębi wykonało misje w ramach Korpusu Łączności Armii Stanów Zjednoczonych we Francji. Według magazynu Smithsonian Magazine słynny gołąb, Cher Ami, dostarczył w czasie wojny 12 wiadomości w Verdun we Francji, zanim został zastrzelony w 1918 roku. Przeniesiona przez niego wiadomość pomogła uratować 194 żołnierzy.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 776
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 775