Prof. Horban w czasie konferencji prasowej, na której przedstawiono założenia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 zaznaczył, by "nie liczyć, że szczepionka będzie dostępna dzisiaj albo jutro".

- Ona będzie dostępna prawdopodobnie w styczniu, na początku stycznia - dodał.

Prof. Horban zaznaczył, że "szczepionka nie będzie wprowadzona dopóki nie będziemy mieli pewności co do jej bezpieczeństwa i skuteczności".

Doradca premiera mówił też o lekach, które są obecnie dostępne dla chorych na COVID-19 leczonych w szpitalach. - Są stosowane na zasadzie eksperymentu medycznego. Wiemy że leki działają pod warunkiem, że są stosowane w określonych warunkach klinicznych. Lekarze nauczyli się już stosować te leki - przekonywał.

Prof. Horban dodał, że "rozwiązaniem problemu będą szczepienia", które rozpoczną się "najwcześniej w styczniu".

- Efekt będzie widoczny mniej więcej po sześciu tygodniach - zastrzegł.

Prof. Horban zapewniał też, że szczepionki będą bezpieczne. - Objawy uboczne jakie znamy: objawy miejscowe, jak w przypadku szczepień przy grypie. Czasem zdarzają się przypadki omdleń na widok strzykawki, zazwyczaj mężczyzn - mówił.

- Szczepionka będzie działała, gdy będzie zaszczepiona większa część społeczeństwa. Na początku chcemy zaszczepić grupy, które są najbardziej narażone na śmierć - podkreślał doradca premiera Morawieckiego.