Mauna Loa, położony w Parku Narodowym Hawaii Volcanoes, obejmuje połowę wyspy Hawai'i, nazywanej też Wielką Wyspą. Wulkan wznosi się na wysokość 4169 m nad poziomem morza i zajmuje powierzchnię 5179 km2.
Wybuchł o 23:30 czasu lokalnego w niedzielę (poniedziałek 09:30 GMT) w Moku'āweoweo, kalderze szczytu wulkanu. Kaldery to zagłębienia, które tworzą się pod szczytem pod koniec erupcji.
Po serii ostatnich trzęsień ziemi w tym rejonie, w tym po kilkunastu wstrząsach w niedzielę, wydano ostrzeżenie o możliwej erupcji wulkanu.
Ostrzeżono także, że opadający popiół może zanieczyścić zapasy wody, zniszczyć roślinność i podrażnić płuca.
Na razie nie ogłoszono ewakuacji, gdyż strumień lawy jest w większości ograniczony do szczytu, ale mieszkańcy zostali postawieni w pogotowiu. W oparciu bowiem o poprzednie erupcje Mauna Loa, wiadomo, że sytuacja może się zmieniać dynamicznie.
Mauna Loa wybuchła 33 razy od 1843 roku. Poprzednia erupcja w 1984 roku rozlała strumienie lawy w promieniu 8 km od Hilo, najbardziej zaludnionego miasta na wyspie.
Czytaj więcej
Poziom dwutlenku węgla w atmosferze osiągnął najwyższy stopień od ery pliocenu - poinformowała Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna (NOAA).
Od tego czasu jednak populacja Wielkiej Wyspy wzrosła ponaddwukrotnie - do około 200 000 mieszkańców. Hawajska agencja obrony cywilnej ostrzegła więc mieszkańców o możliwej konieczności pilnej ewakuacji.
- Te strumienie lawy rzadko stanowią zagrożenie dla życia, ale mogą być niezwykle destrukcyjne dla infrastruktury – powiedziała dr Jessica Johnson, brytyjska geofizyczka, która pracowała w Hawaiian Volcano Observatory.
Mauna Loa to największy aktywny wulkan na świecie. Istnieją inne większe wulkany, ale są one klasyfikowane jako uśpione, co oznacza, że nie wybuchły przez długi czas lub wygasły.