Czytaj więcej

Nie żyje Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii

Wieczorem Pałac Buckingham poinformował, że królowa Wielkiej Brytanii Elżbieta II nie żyje. - Z najgłębszym żalem dowiedzieliśmy się o śmierci królowej - powiedział w specjalnym wystąpieniu premier Kanady. - Była naszą królową przez niemal połowę okresu istnienia Kanady - podkreślił. Justin Trudeau mówił, że monarchini "niezwykle mocno kochała Kanadę i Kanadyjczyków".

- Przez 70 lat panowała nam wszystkim z ogromną siłą, mądrością, gdy my w tym czasie stawaliśmy się różnorodnym, optymistycznym, odpowiedzialnym, ambitnym i niezwykłym krajem, którym dziś jesteśmy - powiedział.

Justin Trudeau zaznaczył, że jest dwunastym premierem Kanady w okresie panowania Elżbiety II. - Nie mogę uwierzyć, że moje ostatnie z nią spotkanie rzeczywiście było ostatnie - wyznał dodając, że będzie mu brakowało rozmów z królową.

Premier Kanady wyliczając zalety monarchini mówił, że Elżbieta II była rozważna, mądra i ciekawa świata oraz że miała przy tym poczucie humoru oraz "wiele innych wspaniałych cech".

- Jej wyczucie oraz determinacja dawały nam siłę. Kanada okrywa się żałobą - oświadczył.

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, a od 13 października 2016 do chwili śmierci - najdłużej panującą głową państwa na świecie. Wstąpiła na tron w lutym 1952 r. po śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. W bieżącym roku w Zjednoczonym Królestwie obchodzono jubileusz 70-lecia panowania Elżbiety II.