- Sytuacja na zachodnim kierunku strategicznym charakteryzuje się wzrostem militarnych zagrożeń w pobliżu granicy Rosji - stwierdził szef rosyjskiego resortu obrony, cytowany przez agencje Interfax i TASS.

Siergiej Szojgu mówił, że na przestrzeni ostatnich ośmiu lat liczba lotów amerykańskich bombowców strategicznych w Europie zwiększyła się piętnastokrotnie ("z 3 do 45 rocznie"). Minister dodał, że w pobliżu obwodu kaliningradzkiego amerykańskie okręty przeprowadziły w 2022 r. sześć misji. - Wizyty na Morzu Bałtyckim amerykańskich okrętów uzbrojonych w pociski manewrujące stały się systematyczne - oświadczył Szojgu.

Czytaj więcej

Oficjalnie: Finlandia i Szwecja złożyły wnioski o wstąpienie do NATO

Minister obrony Rosji zaznaczył też, że Finlandia i Szwecja chcą wstąpić do NATO. - W związku z tym napięcie w strefie odpowiedzialności Zachodniego Okręgu Wojskowego rośnie. Podejmujemy odpowiednie środki zaradcze - oświadczył.

Siergiej Szojgu powiedział, że w Zachodnim Okręgu Wojskowym Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej do końca roku sformowanych zostanie 12 dodatkowych jednostek i pododdziałów. Z jego słów wynika, że działania te mają być powiązane z dostawami "nowoczesnej broni i sprzętu" dla żołnierzy.

Ambasadorzy Finlandii i Szwecji przy NATO w środę oficjalnie przekazali wnioski swych państw o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego. Nastawienie wobec obecności w NATO w Szwecji i Finlandii, które dotychczas były neutralne, radykalnie zmieniło się po inwazji Rosji na Ukrainę.