Terroryści i ich błazeńscy naśladowcy

Bruksela ciągle w stanie zagrożenia terroryzmem. Policja udaremniła zarówno prawdziwe, jak i fałszywe próby zamachów.

Aktualizacja: 22.06.2016 07:03 Publikacja: 21.06.2016 18:58

Terroryści i ich błazeńscy naśladowcy

Foto: AFP

Korespondencja z Brukseli

Ostatni alarm terrorystyczny we wtorek rano w centrum Brukseli na szczęście okazał się fałszywy. Zatrzymany mężczyzna miał na sobie co prawda tzw. pas szahida, ale zamiast materiałów wybuchowych znaleziono w nim... herbatniki i sól.

Jednak antyterrorystyczna akcja trwała kilka godzin: zamknięto centrum handlowe City 2, gdzie znajdował się domniemany terrorysta, i kilka ulic w okolicy, w tym znaną arterię handlową Rue Neuve.

Operacja była kosztowna i spowodowała dodatkowo paraliż transportowy w tej części miasta, ale dla nikogo nie stała się powodem do kpin czy utyskiwań. Bo policja zareagowała perfekcyjnie i zgodnie z procedurami. W reakcji na telefon ostrzegawczy od samego domniemanego terrorysty najpierw na miejscu znaleźli się funkcjonariusze policji, zamknięto teren, a gdy akcja się przedłużała, pojawiło się też pogotowie i jednostki straży pożarnej.

– Nie należy ulegać psychozie. Ale jeśli słyszymy o pasie z materiałami wybuchowymi, to trzeba potraktować sprawę poważnie – powiedział Jan Jambon, minister spraw wewnętrznych. Zatrzymany mężczyzna był wcześniej notowany na policji z różnych powodów, podejrzewa się go zarówno o problemy psychiczne, jak i o sympatię do Państwa Islamskiego.

Władze cały czas apelują o ostrożność, bo ryzyko ataku terrorystycznego w Belgii jest wysokie. W ubiegłym tygodniu media opublikowały poufną notę służb bezpieczeństwa, z której wynikało, że z Syrii wraca właśnie grupa tzw. międzynarodowych bojowników, czyli obywateli państw Unii Europejskiej, którzy przyjęli radykalny islam, a teraz planują zamachy w Europie, w tym w Belgii. Jako konkretne cele ataków w Belgii wymieniono centra handlowe i sieci amerykańskich restauracji.

Władze komentowały, że było to ogólne ostrzeżenie, bez konkretnego kontekstu, i nie ma potrzeby podnoszenia poziomu zagrożenia z obecnego i tak już wysokiego trzeciego na najwyższy. Ale już w weekend dokonano aresztowań i wielu rewizji w związku z „bezpośrednim zagrożeniem zamachami". Zatrzymani mieli planować ataki na strefę kibica w okolicy stacji metra Rogier w Brukseli, gdzie w sobotę wieczorem było zaplanowane publiczne oglądanie meczu Belgia–Irlandia. Z podsłuchów telefonicznych wynikało także, że szykowano ostrzelanie z broni automatycznej Avenue Louise, prestiżowej ulicy handlowej belgijskiej stolicy. Wśród zatrzymanych znaleźli się kuzyni dwóch zamachowców, którzy dokonali ataków 22 marca na brukselskim lotnisku Zaventem i stacji metra Maalbeek. Policja nie ma jednak na razie dowodów (a w każdym razie ich nie ujawnia) pozwalających na łączenie ze sobą dokonanych już zamachów i planowanych czy mówienie o tej samej siatce terrorystów.

W tamtych zamachach zginęły 32 osoby, a ponad 300 zostało rannych.

W wyniku ostatnich akcji policji więcej wiadomo o samych atakach w marcu. Znaleziono komputer powiązanego z zamachowcami pracownika lotniska, który miał bezpośredni dostęp do samolotów. Z danych na dysku wynika, że zamachy 22 marca zostały zaplanowane już w ubiegłym roku, co przeczy zeznaniom osób powiązanych z ich dokonaniem. Według jednego z nich atak na lotnisko i metro był spontaniczną akcją. Siatka dżihadystów bała się podobno likwidacji po tym, jak kilka dni wcześniej zatrzymano Salaha Abdeslama, oskarżonego o udział w zamachach w Paryżu w listopadzie 2015 roku. A faktycznie mieli planować ataki później, już w czasie meczów Euro 2016 we Francji.

Ponadto ze znalezionych ostatnio materiałów wynika, że zamachowcy chcieli się wysadzić przy stanowiskach odprawy samolotów lecących do USA, Izraela i Rosji. Tak się faktycznie stało: dwóch z nich zdetonowało ładunki w pobliżu tych stanowisk, i jedynie trzeci zrobił to w innym miejscu, oddalonym od miejsca, gdzie dokonywano odpraw przed odlotem.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1184
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1183
Świat
Trump podarował Putinowi czas potrzebny na froncie
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1182
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181