Jak dotąd zidentyfikowano cztery warianty koronawirusa, które budzą zaniepokojenie naukowców przez to, że obejmują mutację tzw. kolca wirusa, a więc jego części, która jest odpowiedzialna za łączenie się z komórkami ludzkiego organizmu. Są to warianty wykryte w Wielkiej Brytanii, Brazylii, RPA i Kalifornii.

- Dobra wiadomość jest taka, że szczepionki, które mamy obecnie, nadal powinny być skuteczne przeciwko mutantom - oświadczył Fauci. Jak dodał zła wiadomość jest taka, że wraz z replikowaniem się koronawirusa w związku z rozwojem pandemii pojawiają się kolejne mutacje "co oznacza, że ??zawsze musimy być krok przed nimi".

Fauci mówił, że przeciwciała pojawiające się po szczepieniu szczepionką Pfizera i Moderny "wydają się być skuteczne w powstrzymywaniu wariantu koronawirusa wykrytego w Wielkiej Brytanii".

Jak dodał dotychczas zebrane dane wskazują na to, że szczepionki powinny też chronić przeciwko wariantom wykrytym w RPA i Brazylii.

Jednocześnie Fauci podkreślił, że konieczne jest dalsze analizowanie genomu koronawirusa, tak aby naukowcy wiedzieli o kolejnych pojawiających się mutacjach.