Kierujący Narodowym Instytutem Alergii i Chorób Zakaźnych Fauci, który w USA jest twarzą walki z epidemią koronawirusa przekonywał, że USA w dystrybucji szczepionki musi skupić się na mniejszościach etnicznych, których przedstawiciele - jak wykazują statystyki - częściej przechodzą COVID-19 w sposób ciężki.

Tymczasem, jak wynika z analizy CNN obejmującej 14 stanów, na razie szczepionka dwa razy częściej trafia w USA do białych niż do Afroamerykanów czy Latynosów.

Z analizy CNN wynika, że w stanach, z których dane brano pod uwagę, zaszczepiono jak dotąd na COVID-19 średnio 4 proc. ich białych mieszkańców - ok. 2,3 raza więcej niż Afroamerykanów mieszkających w tych stanach (1,9 proc.) i 2,6 raza więcej niż Latynosów (1,8 proc.).

- Musimy dotrzeć z nią (szczepionką) do osób, które są najbardziej narażone, do wszystkich, ale nie chcemy mieć sytuacji, w której ludzie naprawdę jej (szczepionki) potrzebujący, z powodu tego gdzie są, gdzie mieszkają, jaki jest ich ekonomiczny status, że te osoby nie będą mieć dostępu do szczepionki - mówił Fauci.

Z badań opublikowanych przed kilkunastoma dniami w "Proceedings of the National Academy of Sciences" wynika, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 skróci średnią długość życia w USA o ponad rok a jednocześnie zmniejszy średnią długość życia w populacjach Afroamerykanów i Latynosów od trzech do czterech razy bardziej niż wśród białych.