W środę Ministerstwo Zdrowia informowało, że testy wykazały koronawirusa SARS-CoV-2 u kolejnych 8 694 osób. W porównaniu z poprzednią środą dobowa liczba zakażeń była o 25,5 proc. wyższa. Tydzień do tygodnia wtorkowe dane były o 28,5 proc. wyższe. W poniedziałek i wtorek przebadano więcej próbek niż w tym samym okresie w ubiegłym tygodniu.

Koronawirus w Polsce - najnowsze informacje:
W miesiąc liczba zakażonych pacjentów spadła o jedną piątą
Najwięcej nowych zakażeń od ponad miesiąca

- Obserwujemy sytuację. Wczorajszy dzień był takim sygnałem ostrzegawczym - skomentował na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia poseł PiS Krzysztof Sobolewski. Dodał, że choć "to niepokojący sygnał", ponieważ "do tej pory mieliśmy tendencję stabilizującą bądź nawet spadkową", to "jeszcze nie świadczy o tym, że może być trzecia fala".

- Trzeba obserwować i najbliższe dni przyniosą odpowiedź na to, czy będziemy szli w kierunku dalszego luzowania obostrzeń bądź też w drugą stronę, trzeba będzie wrócić do obostrzeń wcześniejszych - powiedział.

Na uwagę, że rząd dopiero niedawno zezwolił branży hotelarskiej na wznowienie działalności i że w związku z tym nie można winić wzrostu liczby przypadków odmrażaniem gospodarki, szef Komitetu Wykonawczego PiS odparł, że "w tej chwili trudno powiedzieć, co jest bezpośrednią przyczyną tego, co się stało wczoraj".

Czytaj także:
Koronawirus. Prezes PSL o obostrzeniach: Rząd powinien uruchomić wszystko
Polska 2050: 114 dni temu rząd zamknął gastronomię na dwa tygodnie

- Oczywiście, chcielibyśmy, żeby luzowania obostrzeń szły w tym kierunku, abyśmy w ciągu tygodnia ogłosili, że są kolejne etapy i luzujemy dalej, natomiast wszyscy mamy z tyłu głowy to, że takie swobodne luzowanie obostrzeń skończyło się prawie tragedią w Portugalii, więc bierzmy patrzmy na przykład innych i wyciągajmy wnioski - stwierdził Krzysztof Sobolewski dodając, że
"najbliższe dni przyniosą rozstrzygnięcie".