Odpowiednie oświadczenie zostało opublikowane na stronie Państwowej Migracyjnej Służby Ukrainy. Decyzję dotyczącą pozbawienia Saakaszwilego obywatelstwa podjęła prezydencka komisja ds. migracyjnych. Podstawą miały być dokumenty, które wpłynęły z prokuratury generalnej Ukrainy oraz "ze strony gruzińskiej".

Petro Poroszenko anulował swoją decyzję z 2015 roku dotyczącą nadania obywatelstwa Ukrainy byłemu prezydentowi Gruzji. Wtedy ścigany w ojczyźnie Micheil Saakaszwili został gubernatorem obwodu odeskiego. W grudniu 2015 roku został pozbawiony gruzińskiego obywatelstwa.

Będąc w Odessie Saakaszwili zarzucał władzom w Kijowie brak reform. Oskarżał niektórych przedstawicieli ukraińskiego rządu o korupcję i w konsekwencji pokłócił się z prezydentem Poroszenką. Podał się do dymisji w listopadzie 2016 roku i wtedy w centrum Kijowa ogłosił powstanie własnej organizacji politycznej „Ruch Nowych Sił". Obecnie stoi w opozycji do prezydenta i rządu. Kilka dni temu Saakaszwili zaapelował do Ukraińców o mobilizację i stwierdził, że „obecny parlament nie jest w stanie nic zrobić". – Oni żerują na wojnie i otrzymują walizki pieniędzy – powiedział w wideo opublikowanym w sieci.