Juncker, który został zastąpiony przez Ursulę von der Leyen w 2019 r., uważa, że Unia Europejska niekorzystnie wypada w porównaniu do Wielkiej Brytanii w kwestii programu szczepień.

Powiedział również, że "nie jest fanem" mechanizmu autoryzacji eksportu, w ramach którego urzędnicy KE zostali upoważnieni do blokowania eksportu.

- To może spowodować poważne szkody dla reputacji Unii Europejskiej, która kiedyś była światowym liderem wolnego handlu - skomentował.

- Myślę, że musimy wycofać się z wojny szczepionkowej. Myślę, że jest miejsce na dialog, na dyskusje, na rozwijanie argumentów po obu stronach kanału La Manche. Nikt w Wielkiej Brytanii, nikt w Europie nie rozumie, dlaczego jesteśmy świadkami głupiej wojny szczepionkowej. Nie jesteśmy w stanie wojny i nie jesteśmy wrogami. Jesteśmy sojusznikami - mówił w rozmowie z BBC.

Komisja Europejska w środę zaktualizowała swój mechanizm autoryzacji eksportu szczepionek, aby umożliwić urzędnikom blokowanie wysyłek do krajów, gdzie akcje szczepień przebiegały sprawnie.

Wielka Brytania nie zakazuje eksportu szczepionek, ale rząd podpisał umowę z AstraZenecą, która zobowiązuje angielsko-szwedzką firmę do dostarczania w pierwszej kolejności dawek wyprodukowanych w Oxfordzie i Staffordshire do Wielkiej Brytanii.

Wielka Brytania nie spełnia też nowych kryteriów UE dotyczących zasięgu szczepień - na 100 mieszkańców przypada 45 zastrzyków, podczas gdy średnio w 27 krajach członkowskich wynosi 13.

Juncker powiedział, że wolałby, aby KE wybrała dialog zamiast gróźb, i że kraje członkowskie UE popełniły poważny błąd w swoim podejściu do wprowadzenia szczepionek. W jego ocenie zbyt ostrożnie władze UE podeszły do zamówień.

Zapytany, czy Von der Leyen powinna podać się do dymisji, Juncker powiedział, że nie sądzi, by było to właściwe.

Autopromocja
ORZEŁ INNOWACJI

Zgłoś swój projekt w konkursie dla startupów i innowacyjnych firm

WEŹ UDZIAŁ

- To nie jest porażka Komisji Europejskiej. To jest porażka państw członkowskich. Nie sądzę, że pozbycie się pani Von der Leyen byłoby pomocne.Wręcz przeciwnie, przedłużyłoby opóźnienia, za które jesteśmy odpowiedzialni - powiedział.