Verheugen: Głos Polski coraz mniej się liczy

Dziś Polska jest bliska temu, by nie mieć żadnego wpływu w strukturach europejskich. Rozwiązaniem jest deeskalacja konfliktu z obu stron - mówi w rozmowie z Onet.pl Günter Verheugen, były komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej.

Publikacja: 11.06.2018 14:06

Verheugen: Głos Polski coraz mniej się liczy

Foto: Fotorzepa/ Piotr Wittman

Red

Onet.pl: W maju minęło 14 lat od wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. To pan jako komisarz ds. rozszerzenia był twarzą tej inicjatywy. Patrząc na to, co obecnie dzieje się w Polsce, na przepychanki z Komisją Europejską, zastanawia się pan, czy w którymś momencie został popełniony błąd? Czy postąpiłby pan podobnie?

Günter Verheugen: Gdybyśmy dziś mieli taką samą sytuację raz jeszcze, zachowałbym się tak samo. Wtedy konieczne było ostateczne wyrwanie państw Europy Środkowo-Wschodniej z otchłani, do której doprowadziły lata komunizmu. Historia nas do tego zobowiązywała. Chodziło o poczucie sprawiedliwości, padały pytania o uczciwość historyczną, ale także o stabilność i bezpieczeństwo całej Europy. To trzeba było zapewnić krajom od Morza Bałtyckiego aż po Morze Czarne. Nie mogliśmy pozwolić sobie na to, by pozbawić te kraje resztek nadziei na lepszą przyszłość. Jak Polska wyglądałaby dziś – w 2018 roku – gdyby nie stała się członkiem UE? Byłaby lepszym krajem? Nikt o zdrowych zmysłach tak nie pomyśli.

Jednak często w debacie publicznej wątpliwości biorą górę...

Niczego nie żałuję. Czy zrobiłbym coś inaczej? Pozwoliłbym nowym krajom członkowskim na większą elastyczność. Zapewniłbym większą swobodę w działaniu, więcej wolności. Wtedy też za tym optowałem.

Co stanęło na przeszkodzie?

Reszta członków Komisji była bardzo dogmatyczna.

Czyli?

Przeważało myślenie: "wracajmy do zasad i korzeni, przecież wszyscy jesteśmy równi". W Brukseli głównie mówiło się o ujednolicaniu zasad, standaryzacji wszystkiego. To było, w moim przekonaniu, założenie błędne. Z dzisiejszej perspektywy wiem, że należało postąpić inaczej. Jednakże zasadnicze podejście do sprawy byłoby dokładnie takie same jak wtedy.

Pozostało jeszcze 84% artykułu

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176