W poniedziałek szczepionka Pfizer/BioNTech została pierwszą szczepionką dopuszczoną do użycia w USA bezwarunkowo przez FDA. Dotychczas szczepionka była dopuszczona do użycia warunkowo - podobnie jak szczepionki Moderny i Johnson&Johnson.

Biden, zwracając się do firm z sektora prywatnego, by - po decyzji FDA, zaczęły wymagać szczepień od pracowników.

- Jeśli stoisz na czele przedsiębiorstwa, stoisz na czele organizacji nonprofit i jeśli czekałeś na bezwarunkowe zatwierdzenie (szczepionki do użycia) przez FDA, żeby zacząć wymagać szczepień (od pracowników), wzywam byś to zrobił, wymagaj szczepień - oświadczył prezydent USA.

Bezwarunkowe zatwierdzenie szczepionki do użycia przez FDA - jak pisze ABC News - da podstawę prawną do tego, by pracodawcy mogli wymagać zaszczepienia się na COVID-19 przez zatrudniane przez nich osoby.

Jak dotąd w USA zaszczepiono ok. 71 proc. osób powyżej 12. roku życia. Mimo to kraj mierzy się ze wzrostem liczby zakażeń, napędzanym transmisją wariantu Delta (B.1.617.2), który jest szczególnie widoczny w mniej wyszczepionych stanach południowego-wschodu.

- Jeśli jesteś jednym z milionów Amerykanów, którzy mówili, że nie zaszczepią się dopóki szczepionka nie zostanie w pełni dopuszczona do użycia przez FDA, teraz to się stało - podkreślił Biden. - Moment, na który czekaliście, nastąpił - dodał.