W ostatnim czasie przedstawiciele rządu mówili, że poważnie rozważany jest pomysł wprowadzenia obowiązku szczepień na COVID-19 dla pracowników służby zdrowia. Rada Medyczna będzie zalecać obowiązkowe szczepienia różnych grup zawodowych - zapowiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. walki z COVID-19.

Z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski mówił, że w przypadku wzrostu liczby zakażeń wprowadzenie tzw. obostrzeń, czyli ograniczeń praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej bardziej prawdopodobne będzie w tych regionach kraju, w których odsetek zaszczepionych jest najniższy.

W piątek po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego premier, minister zdrowia i szef KPRM wystąpili na konferencji prasowej.

- Chciałem zwrócić uwagą, że często nasza przewaga nad koronawirusem okazywała się krucha - powiedział Mateusz Morawiecki. Zaapelował o poddawanie się szczepieniom na COVID-19.

- Dzisiaj zaszczepienie się jest jedyną i bardzo skuteczną metodą walki z koronawirusem - mówił. Stwierdził, że większość zgonów z powodu COVID-19 dotyczy osób niezaszczepionych.

Przypomniał, że w Polsce wykonano 34 mln szczepień.

- Bądźmy mądrzy przed szkodą, bądźmy tymi, którzy zaszczepią się jak najszybciej - mówił. Dodał, że system pozwala na zaszczepienie 5 mln osób w tydzień.

Zaapelował do przeciwników szczepień o rozsądek i zaprzestanie agresji.

- Ruszamy z nowymi promocjami - zapowiedział, mówiąc o kampanii edukacyjnej i profrekwencyjnej.

Pytany, jakie grupy zawodowe mogłyby zostać objęte obowiązkowymi szczepieniami na COVID-19 szef KPRM Michał Dworczyk odparł, że "możemy mówić na razie o postulatach, które są formułowane przez niektórych przedstawicieli środowiska medycznego, one pojawiały się również na spotkaniach Rady Medycznej, ale w tej sprawie nie ma decyzji".

- Grupy, które były najczęściej wskazywane to był szeroko rozumiany personel medyczny oraz osoby pracujące blisko klienta, czyli w usługach takich, gdzie te osoby mają bezpośredni, bliski kontakt z klientem - dodał. Zaznaczył, że pojawiały się również "postulaty dotyczące służb mundurowych".

Zastrzegł, że chodzi o postulaty niektórych przedstawicieli środowiska medycznego. Mówił, że omawiane rozwiązania wdrożono w kilku krajach UE. - W Polsce tego rodzaju decyzje do tej pory nie zapadły - podkreślił.

Autopromocja
Ranking Samorządów

Poznaj najlepsze samorządy w Polsce

WEŹ UDZIAŁ