"Od początku negocjacji (ws. brexitu) skupialiśmy się na znalezieniu porozumienia, które zminimalizowałoby straty spowodowane brexitem" - zapewnia Tusk.
Czytaj także:
May: Brak umowy z UE lepszy, niż zła umowa
Tusk wysadza w powietrze brexit
Aktualizacja: 21.09.2018 20:51 Publikacja: 21.09.2018 20:38
Foto: AFP
"Od początku negocjacji (ws. brexitu) skupialiśmy się na znalezieniu porozumienia, które zminimalizowałoby straty spowodowane brexitem" - zapewnia Tusk.
Czytaj także:
May: Brak umowy z UE lepszy, niż zła umowa
Tusk wysadza w powietrze brexit
"Jest dla nas równie ważne, by stworzyć najlepsze możliwe relacje między UE a Wielką Brytanią w przyszłości" - dodaje przewodniczący Rady Europejskiej.
Następnie Tusk zapewnia, że przywódcy UE przeanalizowali propozycje z Chequers (przygotowany przez rząd Theresy May projekt porozumienia ws. brexitu, który w czasie szczytu UE w Salzburgu UE odrzuciła - jako m.in. zagrożenie dla jednolitego europejskiego rynku). "Wyniki naszych analiz były znane stronie brytyjskiej w każdym szczególe od wielu tygodni".
"Po długich konsultacjach z krajami członkowskimi zdecydowaliśmy, że dla dobra negocjacji i z szacunku do starań premier May, będziemy traktować plan z Chequers jako krok w dobrym kierunku. W Salzburgu, tuż przed spotkaniem, powiedziałem, że 'chcę podkreślić, iż niektóre propozycje premier May z Chequers wskazują na pozytywną ewolucję podejścia Wielkiej Brytanii, a także wolę zminimalizowania negatywnych efektów brexitu'" - pisze Tusk. Przewodniczący RE przypomina jednak następnie, że wskazał również na punkty, w których do porozumienia między Londynem a Brukselą jest daleko.
Następnie Tusk stwierdza, że "stanowisko Wielkiej Brytanii zaprezentowane tuż przed i w trakcie szczytu w Salzburgu było zaskakująco twarde i w rzeczywistości bezkompromisowe".
"Odpowiedzią liderów UE było ponowne podkreślenie naszego zaufania do głównego negocjatora Michela Barniera i ponowne wyrażenie naszego stanowiska w sprawie integralności jednolitego rynku i irlandzkiej ochrony. Rozumiejąc logikę negocjacji, nadal jestem przekonany, że możliwy jest kompromis, dobry dla wszystkich. Mówię te słowa jako bliski przyjaciel Wielkiej Brytanii" - podkreśla Tusk w swoim stanowisku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: rp.pl
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. „Prezydent Trump stawia sprawę jasno. Za...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W sobotę z wizytą do Kijowa udali się pr...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. 9 maja w całej Rosji odbywają się obchod...
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. O północy weszło w życie jednostronne za...
W debacie o rynku pracy nie można zapominać o człowieku. Ideałem dla większości pozostaje umowa o pracę, ale technologie i potrzeba elastyczności oferują nowe rozwiązania.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas