Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 01.10.2018 14:38 Publikacja: 01.10.2018 11:15
Alexander Stubb
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International license, fot. Frankie Fouganthin
Swoją kandydaturę ogłosi we wtorek 2 października i będzie na razie prowadził kampanię w Europejskiej Partii Ludowej po to, żeby uzyskać nominację swojej partii na tzw. spitzenkandidat, czyli kandydata wiodącego w wyborach do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku.
Jego konkurentem jest niemiecki chadek Manfred Weber.
Fiński polityk ma nad nim przewagę: zna wszystkie unijne instytucje, bo był urzędnikiem w KE, eurodeputowanym, uczestniczył w unijnych radach jako minister spraw zagranicznych, europejskich, handlu i finansów. A jako premier był członkiem Rady Europejskiej. Podczas gdy jedyne doświadczenie polityczne Webera to kariera eurodeputowanego.
Stubb chce wykorzystać fakt obawy przed hegemonią Niemiec i przedstawiać się jako kandydat małego kraju. Będzie też walczył o głosy PO w czasie kongresu Europejskiej Partii Ludowej 8 listopada w Helsinkach. Głosowanie będzie tajne. Jeśli EPL wygra wybory do Parlamentu Europejskiego w maju 2019 roku, to jej kandydat ma największe szanse do objęcia schedy po Jean-Claude Junckerze.
Anna Słojewska z Brukseli
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Gośćmi szóstego odcinka podcastu „Rzecz o geopolityce” Mateusza Grzeszczuka byli Kacper Kita z portalu Nowy Ład...
Prezydent USA Donald Trump rozmawiał w czwartek telefonicznie z Władimirem Putinem, a prawdopodobnie w piątek pl...
Donald Trump obiecywał wywrócić stolik, a tymczasem – jak mówi Jędrzej Bielecki – „pokazał, że jest przyjacielem...
Sekretarz obrony USA Pete Hegseth wstrzymał wysyłkę rakiet i amunicji na Ukrainę z powodu obaw o poziom amerykań...
Dzień wcześniej Ukraina potwierdziła pogłębienie współpracy wojskowej z Niemcami – szef niemieckiego MSZ Johann...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas