W badaniu wzięło udział 499 pracowników medycznych - 100 otrzymało mieszankę szczepionek, 200 przyjęło dwie dawki szczepionki Pfizer/BioNTech, a pozostali otrzymali dwie dawki szczepionki AstraZeneca.
Wszyscy uczestnicy badania wykazali obecność przeciwciał, które zapobiegają wnikaniu wirusa do komórek i replikacji, a mieszanie szczepionek dało podobną liczbę przeciwciał jak w grupie, która przyjęła szczepionkę firmy Pfizer.
Brytyjskie badanie przeprowadzone w zeszłym miesiącu dało podobne wyniki - szczepionka AstraZeneca, po której podano preparat Pfizera, zapewniło silniejszą odpowiedź niż szczepionka Pfizer, po której podano szczepionkę AstraZeneca.
Wyniki badań są istotne dla państw, które szukały alternatywy dla szczepionek firmy AstraZeneca po doniesieniach o rzadkich przypadkach zakrzepów krwi.
W południowokoreańskim badaniu przeanalizowano również, jak szczepionki zachowują się w odniesieniu do różnych wariantów koronawirusa - ogłosiła Koreańska Agencja Kontroli i Prewencji Chorób (KDCA).