W Stolicy Apostolskiej odbyło się spotkanie przedstawicieli konferencji episkopatów krajów anglosaskich, Włoch, Chile i Ghany. Jak informują włoskie media i watykański dziennik „L’Osservatore Romano”, jednym z tematów obrad (1 – 5 czerwca), podczas których głos zabrało 50 delegatów, był ogłoszony niedawno raport rządu Irlandii (tzw. komisji Ryana) o nadużyciach, również na tle seksualnym, w katolickich szkołach i domach wychowawczych w Irlandii w latach 1930 – 1990.
Amerykański biskup Blase J. Cupich ujawnił, że dzielono się doświadczeniami w zwalczaniu pedofilii i radzono, jak pomagać ofiarom. Uczestnicy konferencji uznali, że należy wypracować plan zapobiegania nadużyciom, oraz udzielania pomocy oraz leczenia ofiar.
Arcybiskup Philip Edward Wilson z Australii podkreślał wagę tego, że ofiary się ujawniły, Kościół przyznał się do nadużyć i w efekcie wypracowano nowe mechanizmy wewnątrzkościelne, które pozwalają na szybszą reakcję w takich przypadkach.
[wyimek]Odszkodowania dla ofiar mogą sięgnąć miliarda euro i zrujnować irlandzki Kościół[/wyimek]
W piątek Benedykt XVI przyjął na audiencji prymasa Irlandii kardynała Seana Baptistę Brady’ego z Armagh i arcybiskupa Dublina Diarmuida Martina. Hierarchowie poinformowali papieża, w jaki sposób zamierzają odbudować wiarygodność instytucji kościelnych. Komisja Ryana oskarżyła o nadużycia wobec dzieci i młodzieży 18 zakonów. Jak ujawnił arcybiskup Martin, niebawem ukaże się następny raport. Tym razem o nadużyciach seksualnych wobec dzieci w jego archidiecezji. Hierarcha spodziewa się, że będzie to niełatwa lektura, ale podkreśla, że należy zrobić wszystko, by cała prawda wyszła na jaw.