Pielgrzymka papieża Benedykta XVI do Hiszpanii

Benedykt XVI porównał agresywny hiszpański antyklerykalizm do nastrojów z czasów wojny domowej

Publikacja: 08.11.2010 01:37

Papież konsekrował w niedzielę barceloński kościół Sagrada Familia i nadał mu rangę bazyliki

Papież konsekrował w niedzielę barceloński kościół Sagrada Familia i nadał mu rangę bazyliki

Foto: PAP/EPA

[i]Korespondencja z Barcelony[/i]

Benedykt XVI apelował w Santiago de Compostela i Barcelonie o powrót Europy do chrześcijańskich korzeni, obronę życia poczętego i pomoc państwa dla rodziny. Zanim jeszcze papieski samolot wylądował w sobotę w Hiszpanii, skrytykował nękający ten kraj laicyzm i antyklerykalizm.

– W Hiszpanii zrodziły się laicyzm, antyklerykalizm i sekularyzm. Są one bardzo agresywne, podobnie jak było w latach 30. XX wieku. Ów konflikt między wiarą a nowoczesnością przeżywany jest każdego dnia – podkreślał papież. Dla organizacji broniących życia, katolickich stowarzyszeń rodzin i hiszpańskiego kleru zakończona w niedzielę wieczorem dwudniowa wizyta Ojca Świętego oznaczała przede wszystkim mocne wsparcie dla tradycyjnej rodziny w obliczu legalizacji przez socjalistyczny rząd aborcji na życzenie i małżeństw osób tej samej płci.

[srodtytul]Odpowiedzialność państwa za rodzinę[/srodtytul]

„Do poszanowania, wsparcia prawnego i społecznego” dla nowo narodzonych i do wspierania przyrostu naturalnego Benedykt XVI nawoływał podczas niedzielnej mszy świętej w Barcelonie, w trakcie której papież konsekrował kościół Sagrada Familia i nadał mu rangę bazyliki. Wzywał państwo, by wzięło na siebie odpowiedzialność za pomoc rodzinom, „małżeństwom stworzonym przez mężczyznę i kobietę”. Domagał się, by tradycyjna rodzina otrzymała odpowiednią pomoc ekonomiczną i społeczną, „by kobieta mogła się realizować w domu i w pracy”.

Benedykt XVI otwarcie skrytykował aborcję i eutanazję. „Kościół przeciwstawia się wszelkim formom negacji ludzkiego życia” – podkreślał w homilii. Zauważył, że postępy techniczny, społeczny i kulturalny powinny iść w parze z postępem moralnym. Takim postępem powinna być ochrona życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. – Miłość między mężczyzną i kobietą jest fundamentem życia ludzkiego od jego poczęcia poprzez wzrost po naturalny koniec – mówił Benedykt XVI do 6 tysięcy osób zgromadzonych w świątyni. Na zewnątrz jego słów słuchało 56 tysięcy ludzi.

Papież ponownie zaapelował o poszanowanie życia podczas modlitwy Anioł Pański. Zaapelował do młodzieży o nieodwracanie się plecami do Boga i porzucenie egoizmu, a do wszystkich Hiszpanów o niekoncentrowanie się wyłącznie na kryzysie gospodarczym, ale zauważenie, że problemom finansowym towarzyszy w ich kraju kryzys wartości i wiary.

Kolejnym apelem o poszanowanie ludzkiego życia była wizyta papieża w katolickiej szkole, w której uczą się dzieci z zespołem Downa. Według danych Hiszpańskiego Forum Rodziny usuwanych jest dziewięć na dziesięć płodów, u których wykryto zespół Downa. Hiszpański episkopat wyraził kilka dni temu obawę, że po wprowadzeniu nowego prawa do aborcji dzieci z tą chorobą w ogóle znikną. Dlatego podczas spotkania w szkole papież podkreślał: – Jest nadzwyczaj ważne, by nowe odkrycia technologiczne w dziedzinie medycyny nie ograniczały poszanowania dla życia i ludzkiej godności, tak aby wszyscy ci, którzy cierpią na inwalidztwo fizyczne czy psychiczne, mogli otrzymać miłość i pomoc, by czuli się szanowani jako ludzie i by ich potrzeby zostały spełnione.

– Chcemy być kochane, chcemy, by szanowano nasze życie i życie innych – usłyszał podczas pobytu w Szkole Dziecka Bożego Ojciec Święty.

[srodtytul]Msze bez Zapatero[/srodtytul]

W trakcie wizyty Benedykt XVI dwukrotnie spotkał się z hiszpańską parą królewską, odbył rozmowę z następcą tronu księciem Filipem i księżną Letycją oraz z liderem prawicowej opozycji Mariano Rajoyem. W żadnej z celebrowanych przez papieża mszy nie wziął natomiast udziału premier José Zapatero. W dniu przylotu Benedykta XVI szef rządu udał się z niezapowiedzianą wizytą do Afganistanu.

Jego nieobecność została zinterpretowana jako chęc uniknięcia trudnej rozmowy o sprawach dzielących Watykan i rząd Hiszpanii. Pierwsza to przyjęte przed sześcioma laty prawo osób tej samej płci do zawierania małżeństw. Druga – znowelizowana ustawa aborcyjna, która nie tylko dopuszcza usuwanie ciąży bez podania przyczyn, ale pozwala, by 16-latki poddawały się aborcji bez konieczności informowania rodziców. Trzecim kontrowersyjnym tematem jest wprowadzone do szkół, zgodne z ideologią rządzącej lewicy, wychowanie obywatelskie, które wpaja m.in. młodym Hiszpanom, że istnieją „różne rodzaje rodziny”.

W pierwszych komentarzach podkreślano, że premier Zapatero wcale nie musiał się spotykać z Benedyktem XVI, bo papież w swoich homiliach jednoznacznie wypowiedział się na temat wszystkich tych trudnych spraw. „To byłaby tylko strata czasu, przecież wszystko jest jasne” – napisał konserwatywny dziennik „ABC”.

Premier Zapatero zdążył jednak wrócić na czas z Afganistanu, by spotkać się papieżem na barcelońskim lotnisku tuż przed jego odlotem do Rzymu. Tematem krótkiej rozmowy była współpraca rządu Hiszpanii z Watykanem oraz planowana na sierpień 2011 roku wizyta Benedykta XVI w Madrycie z okazji Światowych Dni Młodzieży. Rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi zapewnił, że rozmowa przebiegła w serdecznej atmosferze. Zebrani na lotnisku wierni pożegnali hiszpańskiego premiera okrzykami: „Zapatero pomódl się z nami”.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1064
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1063
Świat
Zaprzysiężenie Donalda Trumpa - relacja na żywo
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1062
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1061
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego