W środę Ministerstwo Zdrowia informowało, że za pomocą testów stwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych 3 896 osób. Dzienna liczba nowych zakażeń liczona na podstawie danych z ostatnich siedmiu dni, przy uwzględnieniu wielkości populacji, jest w Polsce najniższa od 14 października 2020 r., czyli od 203 dni.

Czy to definitywny koniec fali zakażeń? - Wszystkie znaki na niebie i ziemi oraz opinie ekspertów mówią, że trzecia fala się kończy, natomiast to oczywiście nie powinno usypiać naszej czujności - skomentował w radiowej Jedynce pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień.

- Powinniśmy nadal przestrzegać wszystkich obostrzeń, nadal powinniśmy wypełniać wszystkie zasady, które ograniczają rozprzestrzenianie się epidemii, bo epidemia wciąż jest z nami - dodał.

Czytaj także:
Grodzki o nadmiarowych zgonach: Ci ludzie nie musieli umrzeć

Czy w związku z poprawą sytuacji epidemicznej ograniczenia praw obywatelskich i swobody prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzone przez rząd, będą łagodzone szybciej niż wynika to z planu przedstawionego w kwietniu?

- Przedstawiliśmy plan, którego chcemy się trzymać. Trzeba bardzo ostrożnie podejmować decyzje i tak hurraoptymistycznie nie możemy podchodzić do wyników - powiedział Michał Dworczyk.

- Wiemy, że koronawirus potrafi zaskakiwać, wiemy, że pandemia potrafi być nieprzewidywalna, w związku z tym na tym etapie nie ma planów, żeby w jakiś sposób zasadniczy zmieniać te zasady i plan odmrażania, który został przedstawiony - oświadczył.

Odnosząc się do akcji szczepień przeciw COVID-19 szef KPRM zaznaczył, że do 9 maja wszyscy pełnoletni Polacy będą mogli zarejestrować się i umówić na konkretny termin szczepienia.

Czytaj także:
Niemiecki minister wzywa do "globalnego resetu" w walce z pandemiami

Premier Mateusz Morawiecki skierował list do premier Danii, w którym zadeklarował gotowość odkupienia od tego kraju jednodawkowych szczepionek Johnson&Johnson, które Dania wycofała ze swojego programu szczepień.

- W tej sprawie nie ma jeszcze żadnych ustaleń precyzyjnych - powiedział pytany o to Dworczyk i dodał, że "czekamy na odpowiedź Danii".

Pełnomocnik rządu ds. Narodowego Programu Szczepień był też pytany o tzw. paszporty covidowe, które mogą być wprowadzone na terenie UE.

- Nie ma oficjalnego wypracowanego stanowiska polskiego rządu w tej sprawie - oświadczył. - W tej sprawie nie ma jeszcze żadnych decyzji - dodał.

- Uważam, że dopóki szczepionki nie będą powszechnie dostępne, nie będzie sytuacji, w której każdy Polak, który chce może się zaszczepić, taka dyskusja jest zdecydowanie przedwczesna - podkreślił Michał Dworczyk dodając, że według niego taki pogląd popiera "absolutna większość członków rządu polskiego".